Defne Yaprağı Saç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Defne Yaprağı Saç Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Defne yaprağı saç, Yüzyıllardır tarihin en geçmiş dönemlerinde bile kullanılan defne yaprağının saç üzerinde oldukça önemli etkisi bulunmaktadır. Yaprağını yaz kış dökmeyen bu bitki hoş kokusu ile de oldukça dikkat çekmektedir. Birçok faydasının ve kullanım alanının olduğu defne yaprağının saç üzerinde de oldukça büyük etkileri bulunmaktadır. Defne yaprağı ile yapılmış oldukça fazla kozmetik ürünleri bulunmaktadır. Defne yapmarı saç diplerindeki hücreleri aktive eder. Kan dolaşımın hızlanmasını sağlamaktadır. Çevre Şartları, hava kirliliği, kimyasal temizleyicilerden kaynaklanan saçta oluşan kepeklenme rahatsızlığının sürekli kullanıldığında ortadan kalkmasını sağlamaktadır. 5 dakika suda kaynatılıp saça sürülen defne yaprağı saçları besler daha gür ve parlak olmasını sağlamaktadır. Defne yaprağından elde edilen defne yağı A, C vitamini, Demir, kalsiyum, bakır, çinko bakımından oldukça zengin bir kaynaktır. Defne yaşadığımız bütün zamanlarda kutsal bir bitki sayılmaktadır. Hatta Yunan oyun turnuvalarında kazanan kişiye defne yaprağı tacı takılırdı.

Defne yaprağı tıp dünyasın da mucizevi bitki olarak adlandırılmaktadır. Defne yaprağından yapılan sabunlar ile saç yıkandığı zaman anti-septik özelliği olduğu için saç dökülmesine karşı da çok etkilidir. Saç derisindeki gözeneklerin açılmasını sağlayarak saçların nefes almasını sağlamaktadır. Son yıllar da saçlarda görülen rahatsızlıklar oldukça artmıştır. Yaşadığımız çevrede hemen hemen herkes de saç sorunları görülmektedir. Defne yaprağı ve defne yaprağından üretilen şampuanlar ve kozmetik ürünleri saçların deriye daha sıkı tutunmasını sağlayarak dökülmesini engellemektedir.

Defne yaprağı saç kırıkları için: Defne yaprağından elde edilen defne yağını, badem yağı, susam yağı ve zeytinyağı ile saçları tutam tutam ayırıp sürdüğümüz zaman saç kırıklarına çok iyi geldiği ve saçları beslediği gözlemlenmiştir. Yalnız bu uygulamayı yaparken saç diplerine sürmemek de fayda vardır.

Defne yaprağı beyaz saçlar için: İki çorba kaşığı çay, iki soğan kabuğu ve 3 adet defne yaprağı iki litre suyun içine atılıp kaynatılır. Fakat 5 dakikadan fazla kaynatmamak da fayda vardır. Uzun süre kaynatıldığı zaman içindeki etken maddelerin kaybolmasına neden olmaktadır. Yapılan bu karışım iyice süzülüp spreyli bir şişeye koyulup her gün saç diplerine uygulanırsa saçların bir süre sonra koyu kumral olarak çıktığı gözlemlenmiştir. Yapılan karışım 5 günde bir yenilenmeli kullanılmadığı zaman buzdolabın da ya da karanlık bir ortamda saklanması gerekmektedir.

Defne yaprağı saç uzatmak için: Sağlıklı olsun diye sürekli kestirdiğimiz saçları uzatmamız biraz zaman alabilir. Fakat defne yaprağı kullandığımız zaman saç uzatmak daha kolay bir hale gelmektedir. Bir litre suya bir tutam defne yaprağı atılır ve kaynatılır ılık bir şeklide saça uygulanır ve 20 dakika beklenir. 20 dakika beklettikten sonra iyice durulanır. Haftada bir kere yapılan bu uygulama saçın uzamasını sağlamaktadır.

Defne yaprağı mat saçlar için: 750 gr suyun içine birer tutam pazı ve defne yaprağı atılıp kaynatılır. Daha sonra içine bir çorba kaşığı elma sirkesi koyulur. Her gün düzenli olarak kullanıldığında saçların daha canlı olduğu görülmektedir. Daha etkili bir sonuç elde etmek için gece yatarken uygulanmasında fayda vardır.


Defne yaprağından elde edilen defne yağının faydaları nelerdir?

  • Saçlardaki kepek oluşumunu engeller.
  • Saç derisinde oluşabilecek enfeksiyonları yok eder.
  • Kan dolaşımını hızlandırır saçların daha hızlı uzamasını ve saçların canlanmasını sağlar.
  • Saçtaki yağ oranını dengeler.
  • Saç dökülmesini engeller.
  • Saç bitlerinden kurtulmaya yarar. 1 tutam defne yaprağı 4 çay bardağı su ile karıştırılır. Saçta bitler gidene kadar her gün saça uygulanmaya devam edilir.
Piyasa da çok çeşitli defne yaprağı saç için, sabunlar, şampuanlar ve çeşitli saç maskeleri bulunmaktadır. Bu tip ürünleri kullanırken genelde markalarını bildiğimiz güvenilir ürünlerin kullanılmasında fayda vardır. Herhangi bir ürünü kullandığımız zaman saçlar da daha kötü sorunlara yol açabilmektedir. Defne yaprağı ile yapılan maskeler evde kolaylıkla yapılabilen ürünler oldukları için evde yapılıp saça uygulanması her zaman en doğrusudur. İçinde kimyasal bir madde olmadığı için piyasada bulunan ürünlere göre daha hızlı sonuçlar elde edilmektedir.

Defne Yaprağı Saç Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni