Defne Yaprağı Ne İşe Yarar?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Defne Yaprağı Ne İşe Yarar?

Defne Yaprağı Ne İşe Yarar, Defne ağacıAromatik bir tür bitki olup, yaprağından çıkartılan yağ parfümeride kullanılır. Bundan ayrı olarak hoş bir kokusu nedeniyle yaprakları yemeklerde de kullanılarak farklı bir lezzet elde edilir. Ayrıca birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Akdeniz havzasında yetişen defne, her zaman yeşil kalan bir ağaçtır. Yaz ve kış hiçbir mevsim yaprağını dökmez. Defne ağacı ülkemizin Akdeniz kıyıları başta olmak üzere Karadeniz kıyıları Ege ve Marmara ile bu kıyıların iç kesimlerinde yetişir. Defne yaprağı, Akdeniz bitki örtüsünün simgesi sayılan ağaçlardan biridir. Defne yaprağını Roma İmparatorları ve ordu kumandanları, yaptıkları savaşlardan galip olarak döndükleri zaman törenlerde başlarına defne yaprağından yapılmış taçlar takarlardı. Eski Yunan olimpiyatlarındaki, yarışları kazanan sporcuların, başlarına da yine bu defne yaprağı dallarından yapılmış olan taçlardan takılarak yarışmacıları onure edilirdi. Defne yaprağı halk arasındaki adı ile defne, defne yağı Akdeniz bölgesinde tehnil yağı, nehtel, tefrün, tahnal, tenyel ismiyle de anılmaktadır.


Defne Yaprağı Ne İşe Yarar?


Defne, aromatik bir tür bitkidir. Kokusu çok hoş ve güzeldir. Defne yaprağı yemeklere hoş bir lezzet verir. Defne yaprağı yağı, parfümeri sanayisinde çok kullanılır. Balık ve et yemeği pişirirken tencerenin içine iki adet defne yaprağı atıldığında, yemeğin bambaşka bir lezzet kazandığı görülür. Özellikle 2-3 günlük olan balıkların bayatlığını alır.

Ayrıca hindi, tavuk veya et haşladığınız zaman tencereye iki adet defne yaprağı attığınızda tadı daha lezzetli olacaktır. Antalya'nın 5 yıldızlı birçok oteli hizmetleri arasına defne yaprakları ile hazırlanmış banyolar eklemişlerdir.

Hatay, Nizip, Kilis yörelerinde defne yaprağı ağacının zeytine benzeyen meyvelerinden ise defne yağı çıkartılır. Bu defne yaprağının yağıyla yapılan sabuna garlı sabun denilmektedir. Pirina yağı (Zeytinyağı) ve defne yaprağı yağı ile yapılan garlı sabun, saç sağlığı ve cilt için çok faydalıdır. Son senelerde İstanbul Mısır çarşısın'da ve Akdeniz ile Ege'in turistik olan birçok yöresinde garlı sabunların satışları oldukça fazla artmıştır. 1-2 tane taze defne yaprağı mercimek, fasulye, nohut, pirinç gibi kuru yiyeceklerin içine konulduğu zaman onların kurumalarını önler.


Defne Yaprağı Hangi Hastalığa İyi gelir?

 • Defne yaprağı, Antiseptik, terletici ve midevi etkilere sahiptir.
 • Diş ağrılarında, 2-3 tane defne yaprağını sirke ile kaynatıp soğuduktan sonra dişlere gargara yapıldığı zaman dişlerdeki ağrıları dindirmeye yardımcı olacaktır.
 • 4 avuç dolusu defne yaprağını, 1 kuvvet kaynamış olan suya içine atarak demlendirilir. Ilıyınca bu suyun içinde 1 saat kadar oturarak banyo olarak da uygulanabilir. Bu yapılan banyo soğuk algınlığı nedeniyle meydana gelen her çeşit ağrılara ve bayanların yaşadığı regli sancılarına ve basit vajinal akıntılarına da faydalı olacaktır. Ayrıca vücudu uyarır ve zindelik verir.
 • Uyku ve hazmettirici için 3 bardak kadar suya 2 adet defne yaprağı konur 3 dakika kadar kaynatılır. Akşam yemeğinden sonra 1 fincan kadar içilir.
 • Vücuda rahatlık.
 • Ateşi düşürür.
 • Defne yaprağının meyveleri idrar söktürücü olarak ve romatizma ağrılarını giderici olarak kullanılır.
 • Güneşte kurutulmuş olan meyve ve yaprakları toz haline getirilir. Her çeşit zehirli hayvan ısırığına ve arı sokmalarına faydası vardır.
 • İştah açıcıdır.
 • Regli söktürür.
 • Sinir sistemi ağrılarını dindirici etkiye sahiptir.
 • Ayrıca defne yaprağı saç diplerindeki hücreleri harekete geçirerek saç tellerinin güçlenmesini sağlar. Kimyasal temizleyiciler, çevre şartları ve çeşitli sebeplerden dolayı kaynaklanan kepeklenmelerin azalmasına ve zamanla ortadan kalkmasını sağlamaktadır.
 • Ciltte oluşabilen ölü derilerin atılmasını hızlandırarak kırışıklık, sivilce, istenmeyen lekelerin ve yağların azalmasını sağlar.
 • Anjin, ağız ve yaraları için 4 bardak kadar suya 5 tane yaprak konur. 3-4 dakika kadar kaynatılır. 5-10 dakika demlenmesi beklenir. Gargara yapılabilir, sinüziti ağrılarının bulunduğu alana kompres yapılır
 • Defne yağı, Romatizma ağrılarını dindirir ve vücut parazitlerini öldürür. Saçların dökülmesini de önler.

Defne Yaprağı Ne İşe Yarar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Garlı Sabun

Garlı Sabun

Haber Bülteni