defneyapragi.gen.tr https://www.defneyapragi.gen.tr Defne Yaprağı, Defne Yaprağı Bitkisi ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, defneyapragi.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Sat, 22 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Rüyada Defne Yaprağı Görmek https://www.defneyapragi.gen.tr/ruyada-defne-yapragi-gormek.html Sun, 25 Nov 2018 02:15:24 +0000 Rüyada defne yaprağı görmek, rüya bilinç altına yerleşen duygu ve düşüncelerin uyku halindeki işlevidir. Genel olarak tüm insanlar rüya görür ve gördüğü rüyaya göre kendilerine bir yol gösterilir, o yolda ilerlenir. Rü Rüyada defne yaprağı görmek, rüya bilinç altına yerleşen duygu ve düşüncelerin uyku halindeki işlevidir. Genel olarak tüm insanlar rüya görür ve gördüğü rüyaya göre kendilerine bir yol gösterilir, o yolda ilerlenir. Rüya, Allah tarafından gösterilen en büyük işaret ve yol göstericidir. Görülen her rüyanın birer anlamı ve işareti vardır. Rüya kadar, rüyaya yorum yapacak yorumcu son derece önemlidir. Rüyada defne yaprağı görmek, oldukça hayırlı ve güzel bir rüyadır. Rüya sahibinin son derece mutlu ve huzurlu bir döneme gireceğinin habercisidir.  

Rüyada defne yaprağı görmek; rüya sahibinin kısmeti açılacağı ve özellikle böyle bir rüyadan sonra bir çok değişimin yaşanacağı döneme gireceğinin habercisidir.  Rüyada defne yaprağı gören kişi, evlilik kararı alarak yollarını hayırlı bir şekilde birleştirmek istediğinin habercisidir. Özellikle ev içerisinde yaşanan köklü bir değişim veya eşya yenileme anlamı taşıyan bu rüya enerji olarak oldukça yüksektir. Rüyada defne yaprağı görmek, çekilen tüm sıkıntı ve kederlerin sona erip, geçmişte kalacağı, hareketli ve bereketli bir döneme gireceğinin habercisidir. Görülen rüyalar da kişilerin psikolojik durumunun yanı sıra, medeni durumları, maddi durumları ve sağlıkları yapılacak yorumu son derece etkiler. Rüyada defne yaprağı gören kişi, evli ise çocuk habercisidir. Yada eşlerin ortak bir kararla evlerinde yapacakları yenilik yada değişim olarak yorumlanan bu rüya oldukça hayırlıdır. Bekar biri böyle bir rüya gördüyse, evlilik kararı alıp hayatında yaşanacak değişim ve mutlu günlerin yaşanacağı anlamına gelir. Rüyada defne yaprağı görmek; parasal anlamda artış yaşanacağı bir döneme başlanacağını habercisidir.  

Rüyada defne yaprağı görmek; iş anlamında yaşanacak olan yükseliş ve maddi anlamda yaşanılacak rahatlık anlamı taşır. Rüyada defne yaprağı gören kişi, büyük bir sürpriz ile karşılaşıp anlamlı ve manidar bir hediyeye sahip olunacağı anlamı taşır. Rivayete göre rüyada defne yaprağı gören kişi,  büyük bir mirasa sahip olacağının en büyük işareti ve habercisi olarak bilinir. Böyle bir rüya sonrasında mal ve mülk sahibi olarak, hayırlı işlere vesile olunacağının habercisidir. 

Rüyada defne yaprağı görmek, tüm aile ve akrabaların doğum günü, düğün gibi kutlama olan törenlerde bulunup, eğlencelere şahitlik edileceğinin habercisidir. Rüyada defne yaprağı görmek, maddi anlamda rahata ve huzura kavuşma olarak rüya tabircileri tarafından yorumlanmıştır. Rivayete göre, rüyada defne yaprağı gören kişi, her zaman için mutlu ve huzurlu olur. Stresten uzak bir yaşama kavuşulup, yeni bir yere taşınılacağının habercisidir. Rüyada defne yaprağı gören kişinin, istediği ve hayalini kurduğu yuvaya kavuşmasına çok az bir süre olduğunu işaret eder.

Rüyada defne yaprağı gören kişi ne yapmalıdır;  böylesine hayırlı ve güzel bir rüya için öncelikle Allah'a şükür edilmesi gerekir. Rüya anlatımı hiç kimseye anlatmamak gerekir. Çünkü rüya oldukça pozitif ve enerjisi yüksek bir rüya olduğu için rivayete göre rüya anlatımı bir çok kişiye yapılır ise olumlu gelişme büyüsünü kaybeder ve hayırlı sonuçlar gerçekleşmez. Rüya çeşme başında anlatıp olumlu gelişme büyüsünü arttırmak gerektiğini rüya tabircileri tarafından belirtilmiştir. Rüyada yaşanan olumlu gelişme sonrasında mutlaka bir çocuk sevindirilerek, hayır yapmak gerektiği eski rüya alimcileri tarafından belirtilmiştir. 
]]>
Defne Yaprağı Tohumu Faydaları https://www.defneyapragi.gen.tr/defne-yapragi-tohumu-faydalari.html Sun, 25 Nov 2018 08:57:39 +0000 Defne yaprağı tohumunun faydaları, defne yaprağı tohumu Allah'ın yaratmış olduğu en önemli nimetlerindendir. İnsanlar için son derece faydalı olan defne yaprağı tohumu son derece önemli bir bitkidir. Bir çok hastalıkta ve sa Defne yaprağı tohumunun faydaları, defne yaprağı tohumu Allah'ın yaratmış olduğu en önemli nimetlerindendir. İnsanlar için son derece faydalı olan defne yaprağı tohumu son derece önemli bir bitkidir. Bir çok hastalıkta ve sağlık sorunlarının çözümü için kullanılan bu bitki ilaç değerinde bir şifa kaynağıdır. Defne yaprağı tohumunun faydaları, öncelikle baş ve migren ağrılarına son iyi gelir. Defne yaprağı tohumu edilerek, bir jel kıvamına getirilerek, ilaç yerine kullanılır ve baş bölgesine sürüldüğünde, baş dönmesi,  baş ağrısı ve migren ağrılarına kullanılarak, bir ilaç etkisi gösteren defne yaprağı tohumu son derece etkili bir çözüm olmayı başarmıştır.

Defne yaprağı tohumu nelere iyi gelir; bir çok alanda çözüm olarak kullanılan bu bitki olukça etkili ve tesirlidir. İştah açıcı özelliğe sahip olan defne yaprağı tohumu, kilo olmak isteyenler için son derece etkili bir çözümdür. Yapılan yemeklerde aroma ve güzel konu olarak kullanılan. Defne yaprağı tohumu, yemeklerde keskin ve etkili bir konu ile birlikte güzel bir adına yakalamaya yardımcı olur. Cilt sorunu, ciltte oluşan çiller ve lekelerde, kuru egzama ve sedef hastalığına iyi gelen defne yaprağı tohumu, her banyo öncesinde, banyo suyuna birkaç tane atılarak cilt sorunlarının çözümünde kullanarak ilaç kadar etkili olur. 

Elde yıkanan çamaşırlar için, çamaşır suyuna birkaç tane atılması çamaşırları temizlemede ve güzel koku bırakmasına yardımcı olur. Defne yaprağı tohumunun en etkili faydalarından bir tanesi soğuk algınlığı ve öksürük ve boğaz enfeksiyonunda oldukça etkili olmuştur. Defne yaprağı tohumu ezilerek bak ile birlikte karıştırıldığı da öksürük sorununu olduğu gibi ortadan kaldırarak üst solunum yollarına iyi gelir. 

Defne yaprağı tohumu, eklem ve romatizma hastalıklarında son derece etkilidir. Defne yaprağı tohumu ezilerek, içerisine damlatılan 5 damla sirke  ile hal kıvamına getirilerek, kemik ve eklem yerine sürülerek ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Defne yaprağı tohumu, diş ve dış eti ağrılarında etkilidir. Ağız kokusu gibi sorunlarda ağızda çiğnendiğinde ağız konusunu ortadan kaldırır. Sindirim sistemine yardımcı olan defne yaprağı tohumu, mide yanması, gastrit ve reflü gibi mide sıkıntılarında etkili olan bir bitkidir.  

Defne yaprağı tohumu, idrar söktürücü ve sistik gibi enfeksiyonel sağlık sorunlarında etkilidir. İdrar yolu yanmalarında etkili olan defne yaprağı tohumu kaynatılarak gün içerisinde sabah aç karnına içildiğinde ödem attırarak vücut şaşkınlığını önlemlere yardımcı olur. Adet sancısı gibi sancılı ağrılarda etkili olan defne yaprağı tohumu özellikle doğum sancılarında etkili olur. Doğuma bir ay kala düzenli bir şekilde kullanılması doğumu kolaylaştırır ve doğum sancılarında oluşan ağrıları hafifletir. Saç uzamasına ve saç dökülmesinde oldukça etkili bir çözüm olan defne yaprağı tohumu oldukça faydalı ve değerli bir bitkidir.
]]>
Hamilelikte Defne Yaprağı https://www.defneyapragi.gen.tr/hamilelikte-defne-yapragi.html Sun, 25 Nov 2018 15:17:31 +0000 Hamilelikte Defne Yaprağı, Yüzyıllardır çeşitli hastalıklara karşı kullanılan şifalı bitkiler arasında yer alıyor. Bu amaçla etkisi üzerindeki kullanımı neredeyse insanlık tarihi kadar eskidir. Defne yaprağı özünü Hamilelikte Defne Yaprağı, Yüzyıllardır çeşitli hastalıklara karşı kullanılan şifalı bitkiler arasında yer alıyor. Bu amaçla etkisi üzerindeki kullanımı neredeyse insanlık tarihi kadar eskidir. Defne yaprağı özünün yaraları iyileştirici etkisi üzerine yapılan bilimsel çalışmalara göre, bu yaprakta bulunan bazı bileşenlerin antimikrobiyal yapısı ile yaraları temizlediği ve yaraların iyileşme süresini belirli ölçüde hızlandırdığı sonuçları elde edilmiştir. Bu sebeple defne yaprağı, insan sağlığına iyi geldiği ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği için tüketilmektedir. Ayrıca yemeklere lezzet vermek amacıyla kullanılır ve tıbbi etkileri de bulunur. Bunların yanında defne yaprağı, tıbbi ve kozmetik amaçlı olarak kullanılan kısmı yaprağıdır. Defne bitkisinin yaprağından da elde dilen uçucu esansiyel yağdır. 

Defne meyvelerinden elde edilen defne yağı ise, antiseptik özelliğe sahiptir. Defne yaprakları çorba, balık ve et gibi yemeklere koku vermek içinde kullanılır. Hamilelikte defne yaprağı, genellikle rahatlayabilmek, stresi azaltabilmek, bulantıyı azaltmak, lohusalık dönemlerinde ise, vücudun süt oranını artırmak için hamilelikte bitki çayı içilmesi mümkündür. Ancak aynı çaydan günde beş bardak içilmesi zarar vermektedir. Dolayısıyla bazı bitkiler tansiyonu yükseltir ve metabolizmayı hızlandırarak enerji kaybına sebep olmaktadır. Öyle ki hamilelikte bebeğin gelişimi için anne adayının enerjiye ihtiyacı vardır. Bu yüzden anne adayları aynı bitki çayından günde iki fincandan fazla içilmemesi gereklidir. Farklı çaylar içilir ise, günde beş fincanı geçmemelerinde yarar vardır. Mesela yeşil çay hamilelikte önerilmez, kekik çayı ise, tansiyonu yükselttiği için kullanılmamalıdır. Ancak rezene, yasemin ve papatya çayları içilebilir. Bunların yanında adaçayı antiseptik özelliğinde dolayı günde iki fincan olmak üzere içilebilir. Hamilelikte defne yaprağı, tüketilmemesi önerilir.

Hamilelikte Defne Yaprağı Şifası
 • Doğum Kolaylaştırıcı; Defne tohumu öğütülür ve balla macun yapılır.
 • Doğuma bir hafta kalan günde üç çay kaşığı tüketilirse doğumu kolaylaştırır.
 • Ağrı Kesici; Defne tohumu balla macun yapılır. Bu şekilde tüketilir.
 • Karın ağrısına, baş ağrısına ve romatizma ağrısına oldukça şifa verir.
 • Diş Ağrısı; Defne yaprağı sirke ile kaynatılıp gargara yapılırsa diş ağrısını keser.
 • Halsizlik; Defne yaprağı kaynatılır ve balla tatlandırılır. Bu şekilde içilmeye devam edilir.
 • Ateş Düşürmek; Defne yaprakları kaynatılır ve balla tatlandırılır. İçilmeye devam edilir.
 • Saç Bakımı; Defne yaprakları sirke ile beraber kaynatılır. Saç yıkanmaya devam edilir.
]]>
Defne Yaprağı Ne İşe Yarar https://www.defneyapragi.gen.tr/defne-yapragi-ne-ise-yarar.html Mon, 26 Nov 2018 06:50:23 +0000 Defne Yaprağı  Ne İşe Yarar, Defne ağacı Aromatik bir tür bitki olup, yaprağından çıkartılan yağ parfümeride kullanılır. bundan ayrı olarak hoş bir kokusu nedeniyle yaprakları yemeklerde de kullanılarak farklı bi Defne Yaprağı  Ne İşe Yarar, Defne ağacı Aromatik bir tür bitki olup, yaprağından çıkartılan yağ parfümeride kullanılır. bundan ayrı olarak hoş bir kokusu nedeniyle yaprakları yemeklerde de kullanılarak farklı bir lezzet elde edilir. ayrıca birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Akdeniz havzasında yetişen defne, her zaman yeşil kalan bir ağaçtır. Yaz ve  kış hiçbir mevsim yaprağını dökmez. Defne ağacı ülkemizin Akdeniz kıyıları başta olmak üzere Karadeniz kıyıları Ege ve Marmara ile bu kıyıların iç kesimlerinde yetişir. Defne yaprağı, Akdeniz bitki örtüsünün simgesi sayılan ağaçlardan biridir.Defne yaprağını Roma İmparatorları ve ordu kumandanları, yaptıkları savaşlardan galip olarak döndükleri zaman törenlerde başlarına defne yaprağından yapılmış taçlar takarlardı. Eski Yunan olimpiyatlarındaki, yarışları kazanan sporcuların, başlarına da yine bu defne yaprağı dallarından yapılmış olan taçlardan takılarak yarışmacıları onure edilirdi. Defne yaprağı halk arasındaki  adı ile defne, defne yağı Akdeniz bölgesinde tehnil yağı, nehtel, tefrün, tahnal, tenyel ismiyle de anılmaktadır


Defne Yaprağı Ne İşe Yarar

Defne, aromatik bir tür bitkidir. Kokusu çok hoş ve güzeldir. Defne yaprağı yemeklere hoş bir lezzet verir. Defne yaprağı yağı, parfümeri  sanayisinde çok kullanılır.Balık ve et yemeği pişirirken tencerenin içine iki adet defne yaprağı atıldığında, yemeğin bambaşka bir lezzet kazandığı görülür. Özellikle 2-3 günlük olan balıkların bayatlığını alır. 

Ayrıca hindi, tavuk veya et haşladığınız zaman tencereye iki adet defne yaprağı attığınızda tadı daha lezzetli olacaktır. Antalya'nın 5 yıldızlı birçok oteli hizmetleri arasına defne yaprakları ile hazırlanmış banyolar eklemişlerdir.

Hatay, Nizip, Kilis yörelerinde defne yaprağı ağacının zeytine benzeyen meyvelerinden ise defne yağı çıkartılır. Bu defne yaprağının yağıyla yapılan sabuna garlı sabun denilmektedir. Pirina yağı (zeytinyağı) ve defne yaprağı yağı ile yapılan garlı sabun, saç sağlığı ve cilt için çok faydalıdır.Son senelerde İstanbul Mısır çarşısın'da ve Akdeniz ile Ege'in turistik olan birçok yöresinde garlı sabunların satışları oldukça fazla  artmıştır. 1-2 tane taze defne yaprağı mercimek, fasulye, nohut, pirinç gibi kuru yiyeceklerin içine konulduğu zaman onların kurumalarını önler

Defne Yaprağı Hangi Hastalığa İyi gelir

 • Defne yaprağı, Antiseptikterletici, ve midevi etkilere sahiptir.
 • Diş ağrılarında, 2-3 tane defne yaprağını sirke ile kaynatıp soğuduktan sonra dişlere gargara yapıldığı zaman dişlerdeki ağrıları dindirmeye yardımcı olacaktır.
 • 4 avuç dolusu defne yaprağını, 1 kuvvet kaynamış olan  suya içine atarak demlendirilir. Ilıyınca bu suyun içinde 1 saat kadar oturarak banyo olarak da uygulanabilir. Bu yapılan banyo soğuk algınlığı nedeniyle meydana gelen her çeşit ağrılara ve bayanların yaşadığı regli sancılarına ve basit vajinal akıntılarına da faydalı olacaktır. Ayrıca vücudu  uyarır ve zindelik verir.
 • Uyku ve hazmettirici için 3 bardak kadar suya 2 adet defne yaprağı konur 3 dakika kadar kaynatılır. Akşam yemeğinden sonra 1 fincan kadar içilir.
 • Vücuda rahatlık.
 • Ateşi düşürür.
 • Defne yaprağının meyveleri idrar söktürücü olarak ve romatizma ağrılarını giderici olarak kullanılır.
 • Güneşte kurutulmuş olan meyve ve yaprakları toz haline getirilir. Her çeşit zehirli hayvan ısırığına ve arı sokmalarına faydası vardır.
 • İştah açıcıdır.
 • Regli söktürür.
 • Sinir sistemi ağrılarını dindirici etkiye sahiptir.
 • Ayrıca defne yaprağı saç diplerindeki hücreleri harekete geçirerek saç tellerinin güçlenmesini sağlar.  Kimyasal temizleyiciler, çevre şartları ve çeşitli sebeplerden dolayı kaynaklanan kepeklenmelerin azalmasına ve zamanla ortadan kalkmasını sağlamaktadır.
 • Ciltte oluşabilen ölü derilerin atılmasını hızlandırarak kırışıklık, sivilce, istenmeyen lekelerin ve yağların azalmasını sağlar.
 • Anjin, ağız ve yaral]]> Defne Yaprağı Saç https://www.defneyapragi.gen.tr/defne-yapragi-sac.html Mon, 26 Nov 2018 21:47:04 +0000 Defne yaprağı saç, Yüzyıllardır tarihin en geçmiş dönemlerinde bile kullanılan defne yaprağının saç üzerinde oldukça önemli etkisi bulunmaktadır. Yaprağını yaz kış dökmeyen bu bitki hoş kokusu ile de oldukça dikkat Defne yaprağı saç, Yüzyıllardır tarihin en geçmiş dönemlerinde bile kullanılan defne yaprağının saç üzerinde oldukça önemli etkisi bulunmaktadır. Yaprağını yaz kış dökmeyen bu bitki hoş kokusu ile de oldukça dikkat çekmektedir. Birçok faydasının ve kullanım alanının olduğu defne yaprağının saç üzerinde de oldukça büyük etkileri bulunmaktadır. Defne yaprağı ile yapılmış oldukça fazla kozmetik ürünleri bulunmaktadır. Defne yapmarı saç diplerindeki hücreleri aktive eder. Kan dolaşımın hızlanmasını sağlamaktadır. Çevre Şartları, hava kirliliği, kimyasal temizleyicilerden kaynaklanan saçta oluşan kepeklenme rahatsızlığının sürekli kullanıldığında ortadan kalkmasını sağlamaktadır. 5 dakika suda kaynatılıp saça sürülen defne yaprağı saçları besler daha gür ve parlak olmasını sağlamaktadır. Defne yaprağından elde edilen defne yağı A, C vitamini, Demir, kalsiyum, bakır, çinko bakımından oldukça zengin bir kaynaktır. Defne yaşadığımız bütün zamanlarda kutsal bir bitki sayılmaktadır. Hatta yunan oyun turnuvalarında kazanan kişiye defne yaprağı tacı takılırdı.

  Defne yaprağı tıp dünyasın da mucizevi bitki olarak adlandırılmaktadır. Defne yaprağından yapılan sabunlar ile saç yıkandığı zaman anti-septik özelliği olduğu için saç dökülmesine karşı da çok etkilidir. Saç derisindeki gözeneklerin açılmasını sağlayarak saçların nefes almasını sağlamaktadır. Son yıllar da saçlarda görülen rahatsızlıklar oldukça artmıştır. Yaşadığımız çevrede hemen hemen herkes de saç sorunları görülmektedir. Defne yaprağı ve defne yaprağından üretilen şampuanlar ve kozmetik ürünleri saçların deriye daha sıkı tutunmasını sağlayarak dökülmesini engellemektedir.

  Defne yaprağı saç kırıkları için: Defne yaprağından elde edilen defne yağını, badem yağı, susam yağı ve zeytinyağı ile saçları tutam tutam ayırıp sürdüğümüz zaman saç kırıklarına çok iyi geldiği ve saçları beslediği gözlemlenmiştir. Yalnız bu uygulamayı yaparken saç diplerine sürmemek de fayda vardır.

  Defne yaprağı beyaz saçlar için: İki çorba kaşığı çay, iki soğan kabuğu ve 3 adet defne yaprağı iki litre suyun içine atılıp kaynatılır. Fakat 5 dakikadan fazla kaynatmamak da fayda vardır. Uzun süre kaynatıldığı zaman içindeki etken maddelerin kaybolmasına neden olmaktadır. Yapılan bu karışım iyice süzülüp spreyli bir şişeye koyulup her gün saç diplerine uygulanırsa saçların bir süre sonra koyu kumral olarak çıktığı gözlemlenmiştir. yapılan karışım 5 günde bir yenilenmeli kullanılmadığı zaman buzdolabın da yada karanlık bir ortamda saklanması gerekmektedir. 

  Defne yaprağı saç uzatmak için: Sağlıklı olsun diye sürekli kestirdiğimiz saçları uzatmamız biraz zaman alabilir. Fakat defne yaprağı kullandığımız zaman saç uzatmak daha kolay bir hale gelmektedir. Bir litre suya bir tutam defne yaprağı atılır ve kaynatılır ılık bir şeklide saça uygulanır ve 20 dakika beklenir. 20 dakika beklettikten sonra iyice durulanır. Haftada bir kere yapılan bu uygulama saçın uzamasını sağlamaktadır.

  Defne yaprağı mat saçlar için: 750 gr suyun içine birer tutam pazı ve defne yaprağı atılıp kaynatılır. Daha sonra içine bir çorba kaşığı elma sirkesi koyulur. her gün düzenli olarak kullanıldığında saçların daha canlı olduğu görülmektedir. Daha etkili bir sonuç elde etmek için gece yatarken uygulanmasında fayda vardır.

  Defne yaprağından elde edilen defne yağının faydaları:
  • Saçlardaki kepek oluşumunu engeller.
  • Saç derisinde oluşabilecek enfeksiyonları yok eder.
  • Kan dolaşımını hızlandırır saçların daha hızlı uzamasını ve saçların canlanmasını sağlar.
  • Saçtaki yağ oranını dengeler.
  • Saç dökülmesini engeller.
  • Saç bitlerinden kurtulmaya yarar. 1 tutam defne yaprağı 4 çay bardağı su ile karıştırılır. Saçta bitler gidene kadar her gün saça uygulanmaya devam edilir.   
  Piyasa da çok çeşitli defne yaprağı saç için, sabunlar, şampuanlar ve]]> Defne Yaprağı Sabunu Faydaları https://www.defneyapragi.gen.tr/defne-yapragi-sabunu-faydalari.html Tue, 27 Nov 2018 04:56:25 +0000 Defne Yaprağı Sabunu Faydaları, latince adı "laurus nobilis" olan defne bitkisi; defnegiller ailesinden olup, her daim yeşil ve yaz-kış yapraklarını dökmeyen bir bitki türüdür. Türkiye'de Akdeniz Defnesi olarak da bilinen bu bitk Defne Yaprağı Sabunu Faydaları, latince adı "laurus nobilis" olan defne bitkisi; defnegiller ailesinden olup, her daim yeşil ve yaz-kış yapraklarını dökmeyen bir bitki türüdür. Türkiye'de Akdeniz Defnesi olarak da bilinen bu bitki, aromatik hoş bir kokuya sahiptir. Daha çok Ege, Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilen siyah kabuklu bir ağaçtır. Defne yaprağı ihtiyacının büyük bir bölümü ülkemiz tarafından karşılanmaktadır. Her ne kadar yapraklarını dökmese de, en etkili yaprakları Mayıs ve Ekim aylarında toplanmaktadır.

  Defne yaprağı; balık, et ve çorba gibi birçok yemeklerde aromasından faydalanıp, yemeklere lezzet katmak için kullanılır. Aynı zamanda tıbbi etkileri de olan defne yaprağı; çay, tentür ve çeşitli bitkisel ilaçların yapımında da kullanılan mucizevi bitkiler arasındadır. Antiseptik özelliği olması nedeniyle, çeşitli kozmetik ürünlerinde aranan bir bitki çeşidi olmuştur. 

  Defne Yaprağı Sabunu Faydaları:
  • Mikropları öldürücü etkisi olan yapraklarından elde edilen yağ, meyveleri ve zeytin yağından, defne yaprağı sabunu elde edilmektedir. Uzaktan bile fark edilebilen hoş kokusu ile, kişiye rahatlama ve temizlik hissi verir. Bu koku onu diğer bitki sabunlarından farklı kılar.
  • Özellikle bebeklerde oluşan pişik rahatsızlığında etkilidir ve pişiği önler. Cilt üzerinde mikroplara bağlı meydana gelen deri hastalıklarının tedavisinde yardımcı olur. Bunlardan ikisi de egzama ve mantarlardır. Mantar hastalığının düşmanıdır diyebiliriz. 
  • Defne yaprağı sabunu ile, cildinize peeling yaparak cildinizdeki gözenekleri açar, sivilce ve siyah noktalardan kurtulabilmeniz mümkündür. 
  • Antiseptik özelliği ile vücudunuzu ölü derilerden arındırarak hücre yenilenmesine yardımcı olur ve ciltte tahriş oluşumunu önler. 
  • Saç diplerini güçlendiren defne yaprağı sabunu, saçlarda dökülmeyi ve kepeklenmeyi durdurur. 
  • Çatlamaya meyilli kuru ciltlerde nemlendirici etkisi vardır. 
  • Özellikle ergenlik döneminde meydana gelen sivilcelerin iyileşmesini hızlandırır. 
  • Romatizma ve Varis rahatsızlıklarında oldukça etkilidir ve rahatlamayı sağlar.
  • Sağlık ve güzellik kaynağı olarak adlandırılan defne yaprağı sabunu, tümüyle doğal olması sebebi ile insanlar tarafından oldukça fazla rağbet görmektedir.
  ]]>
  Defne Yaprağı Şampuanı https://www.defneyapragi.gen.tr/defne-yapragi-sampuani.html Tue, 27 Nov 2018 16:11:21 +0000 Defne yaprağı şampuanı, Genelde Akdeniz bölgesinde yetişen bir ağaçtır defne. Bu ağacın yapraklarında ihtiva ettiği yağ bazı hastalıkların mucizevi bir şekilde tedavisinde kullanılmaktadır. Defne yaprakları saf zeyti Defne yaprağı şampuanı, Genelde Akdeniz bölgesinde yetişen bir ağaçtır defne. Bu ağacın yapraklarında ihtiva ettiği yağ bazı hastalıkların mucizevi bir şekilde tedavisinde kullanılmaktadır. Defne yaprakları saf zeytin yağı içine konulup bekletilerek defne yağı elde edilir. Bu yağ nelere yarar derseniz; egzama, kas spazmı, yanık ve diğer cilt problemlerine karşı oldukça etkili biçimde kullanılabilir. Ayrıca  defne saç derisine uygulandığında saç tellerini ve kökü besler, saç cildini ölü ve eski hücre, kir ve yağdan arındırır ve saça ve cilde güzel bir parlaklık katar. Ayrıca defne yağı ile cilde masaj yaparsanız kırışıklıkların açılıp azaldığını, cildi yumuşattığını ve iyi derecede nemlendirdiğini görürsünüz.

  Defne yaprağı şampuanı, genetik ya da farklı sebeplerden ortaya çıkan saç dökülmelerine karşı oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Geriye gidersek mitolojik çağlardan bu yana defne güzelliğin sembolü olarak adledilmiştir. Eski dönemlerden beri defne saç ve cilt güzelliği için mucizevi bir bitki olarak kullanılmıştır. Defne yaprağı şampuanı, saç dibinde bulunan kökleri ve saç hücrelerini besleyerek saç tellerinin dayanıklılığını arttırmasına yardımcı olur ve ayrıca saçların kısa bir sürede uzamasını sağlar. Özellikle kuru ve aşırı yağlı saçlara veya cilde sahip kişilerde sıklıkla görülen kepeklenme olaylarını engellediği gibi tekrar oluşmasının da önüne geçer.

  Defne yaprağı şampuanı faydaları:
  • Saç cildine bir mantar türünün neden olduğu kepeklenme şikayetini defne yaprağının ihtiva ettiği antiseptik özellikler sayesinde yok eder, bakterileri ciltten uzaklaşmasını sağlar,
  • Saçın dibindeki gözenekleri açıp temizleyerek cildin daha iyi nefes almasını sağlar, 
  • Saç cildi altında bulunan yağ bezleri bir süre sonra sebum biriktirir. Defne yaprağı şampuanı bu üretim miktarını dengeler, böylece saç derisinde meydana gelen yağlanmayı geciktirir.
  • Defne yaprağı şampuanı içinde ihtiva ettiği E vitamini ve mineraller  sayesinde saçın sağlık durumunu olumlu yönde etkiler,
  • Saçları kökten uca olmak üzere saçın tüm hücrelerini besler.
  • Saç gövdesini korumakla görevli olan ketükül yapısını daha da sağlamlaştırarak, saçların olumsuz etkenlere karşı daha dayanıklı olmasını sağlar,
  • İstenmeyen, kötü görüntüye sebep olan saç uçlarında oluşan kırıkları onarmaya yardımcı olur,
  • Özellikle İnce saç tellerine sahip olanlar için faydalı olan bu şampuan saçı besleyerek daha dolgun ve hacimli bir görüntüye kavuşturur.
  •  Kuru saçlarda görünen mat görünümü ortadan kaldırır, saçlara doğal  bir ışıltı katar,
  • Stres, tramva ya da genetik sebeplerden kaynaklanan aşırı saç dökülmesine karşı koyar, saç köklerini besleyerek saçların ciltten kolaylıkla kopmasını önler.
  ]]>
  Defne Yaprağının Saça Faydaları https://www.defneyapragi.gen.tr/defne-yapraginin-saca-faydalari.html Wed, 28 Nov 2018 06:24:29 +0000 Defne yaprağının saça faydaları, Bir kadının en güzel aksesuarı elbette ki saçlarıdır. Kadının kadın olduğunu ilk olarak gösteren saçlardır. Kadınlara özgüven veren kadının dikkat çekmesini sağlayan saçlardır. Saç Defne yaprağının saça faydaları, Bir kadının en güzel aksesuarı elbette ki saçlarıdır. Kadının kadın olduğunu ilk olarak gösteren saçlardır. Kadınlara özgüven veren kadının dikkat çekmesini sağlayan saçlardır. Saçı olmayan veya saçları güzel olmayan bakımsız olan kadınlar genelde çok dikkat çekmezler. Ve bu kadınlar kendilerine olan güvenlerini zamanla yitirebilirler. Bu yüzden de aslında sürekli saçlarımıza bakım yapmak zorundayız. Çünkü saçlarımızı boyuyoruz, neredeyse her gün fön çekip ısıya maruz kalmasına neden oluyoruz ve böyle olunca da saçlar yıpranmaya başlıyor. 

  Saçlarımıza sürekli bakım yapmak zorunda olduğumuz için neyin iyi gelip iyi gelmeyeceğini de öğrenmiş oluyoruz zamanla. Saça iyi gelen bitkilerden bir tanesi de defne yaprağıdır şüphesiz. Defne yaprağı çok eski zamanlardan beri bilinen bir bitkidir. Defne yaprağının taze, tatlı ve baharatlı bir aroması vardır. Defne yaprağının yağı içerisinde bulunan maddeler, vitaminler sayesinde saça oldukça iyi gelecektir. İçerisinde a, c vitaminleri, magnezyum, bakır ve kalsiyum açısından da oldukça zengin olan bir bitkidir defne yaprağı. 

  Defne yaprağının saça uygulanışı

  Defne yaprağı yağını saça sürdüğünüz zamandan itibaren saçınızdaki değişikliği sizde fark etmeye başlayacaksınız. Defne yaprağının saça sürülmesi için ilk olarak bir karışım hazırlayacağız. Şimdiden kolay gelsin. 

  Defne yaprağının saça uygulanışı için gerekli malzemeler
  • 1  yemek kaşığı defne yaprağı yağı
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı 
  • 1 yemek kaşığı badem yağı
  • 1 adet yumurta sarısı 
  Saçınızın boyuna ve gürlüğüne göre bu ölçüleri değiştirebilirsiniz elbette. ilk olarak zeytinyağı ve badem yağını bir sos tavası boyutunda bir tavaya koyup biraz ılıtın. Çok sıcak olmamasına özen gösterin çünkü yumurta içerisinde pişebilir. Daha sonra yumurta sarısını ve defne yaprağı yağını ekleyip iyice karıştırın. Karıştırdıktan sonra saçlarınızın ilk olarak diplerine daha sonra uçlarına doğru sürmeye başlayın. Saçınızın her yerine eşit miktarda sürdükten sonra bir ile kapatın 1 veya 2 saat bu şekilde bekledikten sonra saçınızı durulayabilirsiniz. 

  Defne yaprağının saça faydaları 
  • Kepek oluşumunu engeller. 
  • Saç kırılmasını önler
  • Saç derisi hastalıklarının tedavisinde kullanılır. 
  • Saçın hızlı bir şekilde uzamasını sağlar. 
  • Saçta fazla yağın olmasını engeller. 
  • Saç dökülmesini önler. 
  • Saça doğal bir bakım yapar. 
  • Mat saçlara parlaklık ve hacim verir. 
  ]]>
  Defne Yaprağı Kurutma https://www.defneyapragi.gen.tr/defne-yapragi-kurutma.html Wed, 28 Nov 2018 07:41:32 +0000 Defne yaprağı kurutma, Defne; yaprağını dökmeyen ve siyah kabuklu bir ağaç türüdür. İlaç ve kozmetik sanayide çok kullanılan defne ağacı yapraklarını her daim toplamak mümkün olsa da mayıs ve ekim ayında topla
  Defne yaprağı kurutma, Defne; yaprağını dökmeyen ve siyah kabuklu bir ağaç türüdür. İlaç ve kozmetik sanayide çok kullanılan defne ağacı yapraklarını her daim toplamak mümkün olsa da mayıs ve ekim ayında toplanması önerilir. İlk başlarda yeşil olan meyveler sonradan kararır. Defne yaprağı fırınlarda kurutularak çay ve ya baharat yapımında kullanılır. Bu kurutma işlemi için kullanılan tepsili kurutucu, oda tipi kurutucu ve bantlı kurutucu olmak üzere üç özel fırın çeşidi bulunmaktadır.

  Yaprak dallı ve ya dalsız olarak kurutulabilir. Yaprağı dalsız kurutma işleminde yaprak önce dallarından ayrılır ondan sonra kurutulup paketlenir. Dallı kurutma işleminde ise yaprakların dalları kurutulduktan sonra temizlenip bu işlemden sonra paketlenir. Dallı kurutma işlemi sadece oda tipi kurutucu fırınlarda gerçekleştirilir.

  Yaklaşık olarak 3-4 ton defne yaprağı kurutma için bir günden birkaç saat fazla bir süre boyunca işlem yapılmaktadır. Kurutulduktan sonra defne yaprağının ağırlığı dörtte birine inmektedir. Bu nakliye açısından şirketlere kolaylık sağlamaktadır. Kurutulmuş defne yaprağı yemeklere kattığı hoş tatla ve çayıyla ünlüdür. Özellikle çayı, grip gibi kış hastalıklarına karşı çok iyi gelir. Cildi gençleştirdiği ve astıma iyi geldiği için tercih edilir.  
  ]]>
  Defne Yaprağı Yetiştiriciliği https://www.defneyapragi.gen.tr/defne-yapragi-yetistiriciligi.html Thu, 23 Jan 2020 03:53:43 +0000 Defne yaprağı yetiştiriciliği, Akdeniz kıyıları, Ege, Marmara ve Karadeniz kıyıları ile bu kıyıların iç kısımlarında yetişir. Defne ağacı, Akdeniz bitki örtüsünün simgesi olarak yer almaktadır. Defne yaprağı yeti Defne yaprağı yetiştiriciliği, Akdeniz kıyıları, Ege, Marmara ve Karadeniz kıyıları ile bu kıyıların iç kısımlarında yetişir. Defne ağacı, Akdeniz bitki örtüsünün simgesi olarak yer almaktadır. Defne yaprağı yetiştiriciliği ve kullanımı insanoğlunun ilk çağlarından beri hayatının bir parçası olmuştur. Defne yaprağının bir çok özelliğinden yararlanmışlardır. Ekonomik ve sosyal yaşamında bir parçası olan defne, Roma İmparatorları ve ordu kumandanları tarafından kullanılmıştır. Özellikle yaptıkları savaşlardan galip olarak döndüklerinde Roma'da yapılan törenler esnasında başlarına defneden yapılmış taç takarlarmış. Eski Yunan olimpiyatlarında da yarışları kazanan sporcular, defne dallarından yapılmış taç takılarak onurlandırılmıştır. 

  Defne Yaprağı Nasıl yetiştirilir

  Akdeniz defnesi yurdumuzda genellikle güneyde Hatay'dan başlayarak Kuzeydoğu Karadeniz'e kadar bütün kıyı kesiminde doğal olarak bulunmaktadır. Ülkemiz dışında Akdeniz ikliminin olduğu yerler olan, Portekiz, İtalya, İspanya ve Yunanistan'da yetiştirilmektedir. Defne ağacının ekildiği toprak kireçli, humuslu ve serin olmaktadır. Defne ağacı, bol miktarda kök ve kütük sürgünü verebilmektedir. 3-10 metre arasında boya sahip olan defne kışın yaprak dökmez. Defne yaprağı 5-10 cm uzunluğunda, 2-3 cm genişliğinde, elips biçiminde ve uca doğru sivrilmektedir. Yaprağın üst yüzü daha koyu yeşil renkte ve parlak olmaktadır. Yetiştirilen defne yaprakları Temmuz- Ekim aylarında toplanmaktadır. Defne yaprağı yetiştiriciliği, 3 senelik idare müddeti süresince yapılmaktadır. Yaprak üretimi 3 yıllık dalların kesilmesi ve kurutulması suretiyle olmaktadır. Bakımı iyi yapılan bölgelerde 2 yıl sonunda kesimi yapılabilmektedir. Doğada doğal olarak yetişen defne ağaçlarından da yararlanmak mümkündür. Ancak üretimin çoğu kısmı az bir kısmı devlet ormanı dışında kalan alanlardan yapılmaktadır. Defne yaprağı yetiştiriciliği yapılan alanlardaki ağaçlar hem çit olarak hemde sınır belirleme aracı olarak değerlendirilmiştir. Defne yaprağı yetiştiriciliğinden elde edilen mahsul daha çok dış pazarlarda yer bulmaktadır. Yılda 4 bin ton defne yaprağı ihracatı yapılmaktadır. Ülkemizde pazar payı düşük olsa bile dünya kuru defne yaprağı ihtiyacının %95'lik kısmı ülkemizden sağlanmaktadır. İhracatı yapılan tıbbi bitkiler arasında ilk sırada yer almaktadır. Defne yaprağı kozmetik, gıda sektörü ve tıp alanında yer almaktadır.
  ]]>
  Defne Yaprağı Zayıflatırmı https://www.defneyapragi.gen.tr/defne-yapragi-zayiflatirmi.html Thu, 29 Nov 2018 14:41:59 +0000 Defne Yaprağı Zayıflatırmı: Defne defnegiller familyasında devamlı yeşil kalan ağaç veya ağaççık görünümlü bitkilerinin ortak adı. Defnenin üç çeşidi vardır Akdeniz defnesi Türkiye, Yunanistan, İspanya, Azor def Defne Yaprağı Zayıflatırmı: Defne defnegiller familyasında devamlı yeşil kalan ağaç veya ağaççık görünümlü bitkilerinin ortak adı. Defnenin üç çeşidi vardır Akdeniz defnesi Türkiye, Yunanistan, İspanya, Azor defnesi Azorlar ve Kanarya Adaları defnesi, Maderia Adaları.

  Defne yaprağı mutfakların vazgeçilmez baharatları arasında yer almaktadır, özellikle Akdeniz mutfağında çoğunlukla kullanılmaktadır. Defne yaprağı yemeklere nefis tat katmakta ve son zamanlarda ise sağlık açısında oldukça faydalı olduğu söylenmektedir. Defne yaprağı içeriğinde bulundurduğu yüksek miktarda vitaminler magnezyum, kalsiyum, manganez sayesinde vücudu hastalıklara karşı direncini artırır, şişkinliği alır, antioksidanlığı sayesinde cilde iyi gelir, balgam söktürücü etkisi vardır, öksürüğü keser, yağlı ciltte oluşan yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

  Defne yaprağı hastalıklar üzerinde etkisi olduğu kadar zayıflamak, kilo vermek içinde çok yararlıdır. Günümüzün hastalığı olan obezite, aşırı kilo bayanların en çok dert edindikleri sorunların başında gelmektedir. Defne yaprağı ile zayıflamak daha çok  çayı ile mümkün olur ve metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar,  vücuttaki yağların yakılmasına yardımcı olmaktadır.

  Defne yaprağı zayıflatırmı, bu tek başına çay olarak kullanılmaz, diğer zayıflamaya yardımcı olan bitkiler ile karıştırılarak kullanılmaktadır. Defne yaprağı özellikle hint geleneksel tıbbında zayıflamak için ve hızlı kilo vermek için ilk başvurulan bitki. Defne yaprağında elde edilen yağın özellikle selülitlerin oluşmasını önlediği ve bölgesel incelmeye faydası olduğu bilinmektedir.

  Defne yaprağı yağının aromasının güçlü oluşu nedeniyle içerisine zeytinyağı, avokado yağı, nane yağı gibi diğer bitki yağları ile karıştırılarak hafif masaj şeklinde selülit gidermek için kullanılmaktadır.

  Defne Yaprağı Çayı Hazırlanışı: Zayıflamak için yapılan çayı iki şekilde yapılmaktadır.

  Birincisi bir demlik içerisine 3 su bardağı su konulur ve içerisine defne yaprağı konularak ocağa alınır ve kaynaması beklenilir. Ocakta kaynayan  su 3-4 dakika kaynadıktan sonra demliğin altı söndürülür ve süzgeçle süzülerek bir sürahiye konulur ve her yemekten önce bu çaydan bir bardak içilir.

  İkinci defne yaprağı çayı ise bir demlik içerisinde 1 su bardağı su kaynatılır ve bu kaynamış suyu bir su bardağına koyulup içerisine 2-3 adet defne yaprağı atılır. Bardağın ağzı kapatılarak 10 dakika kadar dinlenmesi beklenilir, demlenen çayın içerisinde yapraklar alınarak içilir.

  Bu defne yaprağı çayı sağlık içinde çok faydalı olduğu bilinmektedir. Bu çay insan vücudunda bulunan fazla suyu ve ödemlerin atılmasına yardımcı olmakta ve zayıflamaya böyle yardımcı olmaktadır. 

  ]]>
  Defne Yaprağı Suyu https://www.defneyapragi.gen.tr/defne-yapragi-suyu.html Thu, 29 Nov 2018 23:26:11 +0000 Defne Yaprağı Suyu, yorgunluk, bronşit, uyutucu, hazım ettirici, mikrop öldürücü, spazm çözücü, idrar söktürücü, mide bağırsak gazı söktürücü, nefes açıcı, terletici, uyarıcı ve hazmettirici özelliği Defne Yaprağı Suyu, yorgunluk, bronşit, uyutucu, hazım ettirici, mikrop öldürücü, spazm çözücü, idrar söktürücü, mide bağırsak gazı söktürücü, nefes açıcı, terletici, uyarıcı ve hazmettirici özelliği vardır. Soğuk algınlığı nedeniyle meydana gelen kırgınlık ve romatizma ağrılarına faydalıdır. Hamilelere yasaktır. Ağrıların nedenlerini doktora danışarak muhakkak öğrenin. 

  Yeşil, hiç dökülmeyen aromatik kokuya sahip yaprakları et, balık, çorba, balık gibi yemeklerde koku vermek için tüketilir. Avrupa'da zeytinyağında konserve edilen mantarların içerisinde mutlaka birkaç defne yaprağı olur. Defne yağı taze meyvelerden ve yapraklarından alınır. Kaynatıldıktan sonra ezilip süzülerek yağı alınır. Tıbbi olarak da tüketilir. Fazla kullanılmamakla beraber meyvesi iyi bir baharattır. Defne sabunu da defne yağından elde edilir. Taze meyvelerden ve yapraktan kaynadıktan belli bir süre sonra ezilip alınan yağdan elde edilir. Mikrop öldürücü etkisinden ötürü yararlıdır. Hatay yöresinde halen yapılmaktadır ve kullanılır. Gebelik durumunda defne kullanılmamalıdır. Yukarıda açıklaması yapılan, Türkiye'de birçok yerinde yetişen Akdeniz defnesi (L. nobilis) dışındaki diğer defne çeşitleri zehirlidir. Defne yaprakları keskin kokusuyla ağızda çiğnenirse ağız kokularını yaraları söker. Baharlı lezzetiyle indirim salgılarını arttırır.

  Defne Yaprağı Suyu Yararları

  • İdrar arttırır.
  • Romatizmaya çok iyi gelir.
  • Saç bakımında kullanılmaktadır.
  • Ağrı kesici ve ateş düşürücüdür.
  • İştah açar ve hazmı kolaylaştırır.
  • Yemeklerde sos olarak da tüketilir.
  • Baharlı lezzeti ile sindirim salgılarını arttırır.
  • Bağırsak gazlarını gidermektedir.
  • Doğum kolaylaştırıcıdır.(Hamileliğin son haftası kullanılması tavsiye edilir.)
  • Ayrıca terletici ve mikrop öldürücü özellikleri ile bilinir.
  • Bu sebep ile her türlü soğuk algınlıklarına ve soğuk algınlığı sebebi ile meydana gelen kırgınlık, yorgunluk ve ağrılara yararlıdır.

  Defne Yaprağı Suyu Nasıl Kullanılır

  Çeyreği defne yaprağı suyu ile doldurulmuş çay bardağını suyla tamamlayıp içiniz.Günde üç çay bardağı içilir. Yemekten sonra 1 kahve fincanı içilir.

  Uyarı! Düşüğe neden olabilir. Bunun için gebe bayanlarda kullanılmaması lazım. Ancak doğum sırasında kullanılır ise doğumu kolaylaştırır ve çabuklaştırır.

  ]]>
  Defne Yaprağı Nasıl Kullanılır https://www.defneyapragi.gen.tr/defne-yapragi-nasil-kullanilir.html Fri, 30 Nov 2018 22:13:32 +0000 Defne yaprağı nasıl kullanılır, defne yaprağı hem bitkisel kürlerde, hem de et, balık, salata gibi tariflerde aromasından yararlanmak için kullanılır. Bağışıklık sistemini güçlendiren etkisiyle, hastalıklara karşı diren Defne yaprağı nasıl kullanılır, defne yaprağı hem bitkisel kürlerde, hem de et, balık, salata gibi tariflerde aromasından yararlanmak için kullanılır. Bağışıklık sistemini güçlendiren etkisiyle, hastalıklara karşı direnç kazanmak ve hastalıklardan korunmak amaçlı defne yaprağı ile hazırlanan çayın her gün tüketilmesi faydalı olur. Halk arasında hastalıklardan korunmak ve kanserle mücadele için defne yaprağı kullanımı oldukça yaygındır. Ancak bunu bir uzman desteğiyle kullanılması her zaman daha iyi olur. Her ne kadar yararlı etkileri olsa da, defne yaprağının da yan etkileri olabilir. Bunların arasında uyku getirici özelliği sayılabilir. Bu yüzden defne yaprağı ile hazırlanan çayın gündüzleri tüketilmesi pek tavsiye edilmez. Özellikle araç kullanan, dikkat gerektiren iş yapanlar defne yaprağını bu şekilde kullanmamalıdır.

  Yemeklerde de defne yaprağını kullanmayı tercih edenlerin sayısı oldukça fazladır. Kendine has aroması ve lezzetiyle özellikle et ve balık yemeklerinde tercih edilir. Evde balık çorbası yaptığınızda, ızgara balık, buğulama yaptığınızda 1-2 adet defne yaprağı kullanırsanız, balığın kokusunu bastırır, daha aromalı bir lezzet elde edebilirsiniz. Et yemeklerinde de aynı şekilde gerek ızgaralarda, gerekse direkt yemeğin içinde defne yaprağı kullanabilirsiniz. Salatalarınıza da hazırladığınız sosların içine kurutulmuş ve toz haline getirilmiş defne yaprağı koyabilirsiniz. Salatanızla birlikte harika bir uyum yakalayacağınızı söyleyebiliriz.

  Defne yaprağı nasıl kullanılır

  Defne yaprağının kendine has keskin aromalı lezzeti vardır. Bunu ağzınızda çiğnediğiniz takdirde ağız yarası olan aftlara karşı oldukça faydalı olur. Boğazınızda anjin gibi sebeplerden oluşan ağrılara da iyi gelir. Bunun dışında sindirim enzimlerinin salgılanmasını sağlar.

  Diş ağrılarından yakınanlar ise, biraz sirkeyle birlikte 2-3 adet defne yaprağını kaynatabilir, bununla ağız gargarası yapabilirler. Diş ağrısının etkisini yitirdiğini görebilirsiniz.

  1 litre suyun içinde 100 gram defne yaprağını kaynatarak süzün. Bunu gün içinde sabah akşam birer fincan olarak içerseniz, özellikle karın ağrısında, bağırsak ağrısında, romatizmal ağrılarda çok faydasını görebilirsiniz. Ağrı dindirici etkisiyle sizi fazlasıyla rahatlatacaktır. Bu şekilde defne yaprağı kullanımından aynı zamanda banyo suyuna karıştırarak ta faydalanabilirsiniz. Bu sayede kışın soğuk algınlığı nedeniyle vücudunuzda oluşan ağrıların dinmesine yardımcı olursunuz. Antiseptik etkisi sayesinde soğuk algınlığını daha kolay atlatabilirsiniz.
  ]]>
  İbrahim Saraçoğlu Defne Yaprağı https://www.defneyapragi.gen.tr/ibrahim-saracoglu-defne-yapragi.html Fri, 30 Nov 2018 23:34:31 +0000 İbrahim Saraçoğlu defne yaprağı, Ülkemizde Akdeniz havzasında yetiştirilen, Ege, Marmara ve Karadeniz kıyılarında yetiştirilmektedir. Akdeniz bitki örtüsü olan bu ağaç simgesi halindedir. Tarihte barış ve zaferi simgelerin İbrahim Saraçoğlu defne yaprağı, Ülkemizde Akdeniz havzasında yetiştirilen, Ege, Marmara ve Karadeniz kıyılarında yetiştirilmektedir. Akdeniz bitki örtüsü olan bu ağaç simgesi halindedir. Tarihte barış ve zaferi simgelerin çok değerli bir bitkidir. Hala günümüzde cumhuriyet bayramlarında dalları süslenme amaçlı kullanılır. Yaz kış yeşil olan hoş kokulu ve güzel bir aroması bulunan defne yaprağı yaz kış yaprağını dökmeyen çok faydalı bir bitkidir. Özellikle et ve balık yemeklerinde kullanılan defne yaprağı aroma kalıcı özelliği ile Dünyada ve ülkemizde çok sık tercih edilmektedir. Antiseptik özelliği sayesinde yemeklerin bozulmamasını sağlar. İbrahim Saraçoğlu defne yaprağı ile birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılabileceğini belirtmiştir. İbrahim Saraçoğlu defne yaprağı ile yapılan kürün ve çayların iyi geleceği rahatsızlıklar şunlardır, 

  İbrahim Saraçoğlu defne yaprağı faydaları, 
  • Terlediğimizi, antiseptik ve midevi etkilere sahiptir. 
  • Diş ağrılarına iyi gelir. 3 adet defne yaprağı sirke ile kaynatılıp gargara yapılır ise ağrıyı dindirmeye yardımcı olur. 
  • İbrahim Saraçoğlu defne yaprağından 5 avuç dolusunu bir küvet dolusu kaynar suya atılır ve ılıyınca bu suda bir saat kadar oturulursa vücuda dinçlik verir, bedeni uyarıp zindelik kazandırır, soğuk algınlığının neden olduğu ağrılara iyi gelir, bayanlarda görülen adet sancıları ve vajinal akıntıların iyi geldiğini belirtmiştir. 
  • Uyku yapıcı etkisi ile geceleri uyumadan önce 1 fincan çayı yapılarak akşam yemeğinden sonra içilmelidir. Hazmettirici ve uyku özelliği için 3 bardak suya 2 defne yaprağı koyup 3 dakika kaynatmak yeterlidir. 
  • Saç diplerindeki hücreleri aktive ederek saç tellerinin güçlenmesini, çevresel şartlar, kimyasal temizleyiciler ve çeşitli nedenlerden kaynaklanan kepeklenmenin azalmasını ve kullanım devamlılığı sonrasında zamanla ortadan kalkmasına yardımcı olur. 
  • Defne yaprağı güneşte kurutulur öğütüldükten sonra meyve ve yaprakları toz haline gelir. Arı ve her türlü böcek ısırığına iyi gelir. 
  • Ciltte oluşan ölü derinin atılmasını hızlandırıcı etkisi bulunan defne yaprağı, kırışıklık, sivilce, istenmeyen leke ve ciltte aşırı yağlanmayı giderir. 
  • Anjin, ağız yaraları 1 yaprak 1 bardak su olacak ölçülerde kaynatılıp hazırlanır ve gargara yapılır. 
  • Sinüzit ağrılarının olduğu bölgeye defne yaprağı suyu ile kompres uygulanır. 
  • Ateşi düşürür, 
  • Vücuda rahatlık verir, 
  • Romatizma ağrılarını giderir, 
  • İdrar söktürür, 
  • Adet söktürür, 
  • Sinir ağrılarını dindirir, 
  • Gaz giderir, 
  • İştah açıcıdır. 
  ]]>
  Defne Yaprağı Yağı https://www.defneyapragi.gen.tr/defne-yapragi-yagi.html Sat, 01 Dec 2018 20:29:24 +0000 Defne yaprağı yağı, Laurus Nobilis adıyla bilinen akdeniz defnesinin yaprağından kaynatma ve damıtma yöntemi ile ortaya çıkan bir yağdır. Genellikle zeytinyağı ile karıştırılarak sabun yapımında kullanılır. Ayrıca Defne yaprağı yağı, Laurus Nobilis adıyla bilinen akdeniz defnesinin yaprağından kaynatma ve damıtma yöntemi ile ortaya çıkan bir yağdır. Genellikle zeytinyağı ile karıştırılarak sabun yapımında kullanılır. Ayrıca bunun yanı sıra tıbbi yolda kullanmak ve güzel bir koku yada yağ olarak parfümcülükte de kullanılabilir. Defne yağı oldukça doğal bir yağ alternatif bir tedavi yöntemidir. Kuru ciltlerin dökülen saçların el ayak ve bunun gibi çatlakların giderilmesinde kullanılan en etkili yağlardan biridir. Defne ağacının zeytine benzeyen meyveleri kurutularak defne yağı yapımında kullanılır. Bazen de defne ağacının yapraklarından da bu yağ elde edilir. Kokusu tazeleyici, enerji verici, tatlı, sıcak ve baharatlı bir yapısı olduğundan çok faydalı ve çok tercih edilen bir bitkidir. Yalnız Hamilelerin kullanımı önerilmez. Ancak bunun dışında herkes için çok şifalı bir yağdır defne yaprağı yağı. Özellikle romatizmal hastalarda cilt sağlığı için kasları gevşetmek için soğuk algınlığı ve öksürük rahatsızlığından önemli oranda faydası görülmektedir. Sürüldüğü bölgede bir sıcaklık hissi vererek o bölgeyi iyileştirme özelliği vardır.

  Defne yaprağı yağı faydaları:
  • Defne yaprağı yağı gargara şeklinde kullanıldığında bademcik iltihaplarına iyi gelir. Kimyasal gargaraya oranla çok fazla daha doğal bir temizlik kokusu ağzınızı sarmış olur.
  • Terleme problemini ortadan kaldırdığı gibi özellikle yaz mevsiminde terleten bölgelere ince bir tabaka olacak şekilde sürüldüğünde hem terlemeyi engelleyecek hem de etrafa hoş olan bir koku yayacaktır. 
  • Saçtaki kepeklenme problemini ortadan kaldırır. 
  • Ağrı kesici özelliği vardır.
  • Kaynadıktan sonra gargara yapılması halinde boğaz ağrılarına iyi gelir. 
  • Bebekler için gaz giderici bir etkisi vardır. Gazını çıkaramayan bebekler için birkaç damla ağzına damlatılması bebeğin gazını çıkarmasına destek olacaktır. Defne yaprağı yağının etkisi gün içerisinde görülmeye başlayacaktır. Ama yinede doktorunuzla danışmadan kullanmayın. 
  • Bu bitkinin yağını salatalarda yemeklerde ve benzeri gıdaların hazırlanmasında kullanılması kan şekerini dengeler. 
  • Defne yaprağı yağı ağız yoluyla alındığında ise göğsünüzün yumuşamasını sağlayarak öksürüğün azalmasını sağlayan etkisi vardır.  
  • Eğer saçlarınız dökülüyorsa defne yaprağı yağını saç köklerine masaj yaparak oldukça iyi ve faydalı sonuçlar göreceksiniz. Saçlarımızın dökülmesini önleyecek saç diplerinizi yenileyecek ve daha parlak, sağlıklı bir görünüm elde edeceksiniz. 
  • Eğer cildinizde kuruluk varsa pahalı kimyasal kremlere para vermek yerine doğal bu bitkinin yağını kullanarak daha nemli yan etkisi olmayan ve sağlıklı olarak daha iyi sonuç alacaksınız. 
  • Cilt kuruluğu yaşıyorsanız sık görülen cilt çatlaklarını önler ve derinin ilk günkü tazeliğine kavuşmasını sağlar.
  • Defne yaprağı yağını tüm cilt tipleri kullanabilir. Hiç bir yan etkisi yoktur. 
  • Masaj yağı olarak kullanabilirsiniz. Tüm ciltlerin beslenmesini sağlamaktadır. 
  • Defne yaprağı yağı saçınızda oluşan aşırı yağlanmanın da önüne geçecektir ve önemli ölçüde azalmasını sağlayacaktır. Ayrıca saçlarınızın eğer daha hızlı uzamasını istiyorsanız haftada en az iki kere defne özlü bir şampuanla saçlarınızı yıkayabilirsiniz.
  • Defne yaprağının yağını kırışıklıklar içinde güvenle kullanabilirsiniz oldukça etkili bir yöntemdir. 
  • Kadınların korkulu rüyası haline gelen adet düzensizliğini ve ağrılarını düzenler.
  • Mikrop öldürücü ve antiseptik özelliği vardır. 
  • Hazımsızlık ve mide ağrılarına iyi gelir. 
  • Defne yaprağı yağı zayıflamaya etkisi bir yöntemdir.
  • İdrar söktürür. 
  • Terletir ve spazm sökücü etkileri bulunmaktadır. 
  • İncinme burkulma ve eklem ağrılarına iyi gelir. 
  • Saçta mantar oluşumunu ve egzamayı önler. 
  • Bu mucize yağ yaraların çabuk iyileşmesine ve çabuk kapanmasına yardımcı olur.
  • Vücut parazitlerini öldürme yetkisi vardır. 
  ]]>
  Defne https://www.defneyapragi.gen.tr/defne.html Sun, 02 Dec 2018 19:34:37 +0000 Defne, bitkisi çok özel olan ve ülkemizde çok sayıda üretilen bir bitki olmaktadır. Özellikle bu bitkinin yaprakları kurutulduğu zaman çok faydalı olmaktadır. Defne yapraklarının çok özel ve çok hassas bir kokusu ve aynı zam Defne, bitkisi çok özel olan ve ülkemizde çok sayıda üretilen bir bitki olmaktadır. Özellikle bu bitkinin yaprakları kurutulduğu zaman çok faydalı olmaktadır. Defne yapraklarının çok özel ve çok hassas bir kokusu ve aynı zamanda da aroması bulunmaktadır. Sizler de özellikle et yemekleri ya da balık yemeklerinizde bu güzel kokuyu kullanmak istiyorsanız, o zaman sizler de defne yaprağını kullanmanız gerekmektedir. Dünya mutfaklarının hemen hemen hepsinde, çok sayıda yemek için kullanılan defne yaprağı aynı zamanda da çok şifalı bir bitki olduğu için, uzmanlar tarafından kullanılmaktadır. Defne yaprağının çok büyük faydaları bulunmaktadır. Defne bitkisi, çalılardan ya da ağaçlardan oluşmaktadır. Boyu yaklaşık olarak 6 metreyi bulabilmektedir. Özellikle ülkemizde Akdeniz bölgesinde sıklıkla yetişmekte olan ve yaprakları kullanılarak yemeklere tat veren bir bitki olmaktadır.

  Defne Bitkisinin Faydaları:
  • Soğuk algınlığı için kullanıldığı zamanı çok kısa süre içerisinde faydasını göreceksiniz.
  • Grip için içildiği zaman, sizlere iyileştirici etkisi olacaktır.
  • Balgam şikayetiniz varsa, kullandığınız zaman balgam söktürücü olacaktır.
  • İdrar söktürücü olduğu için uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.
  • Göğüs hastalıklarında, solunum sorunlarında kullanılmaktadır.
  • Astımı olan insanların kullandığı zaman, tedavi edici özelliği olmaktadır.
  • Uzun zamandır iyileşmeyen bir yaranız varsa, sizler de çok kısa süre içerisinde iyileştiğini göreceksiniz
  • Kolesterolü olan insanların içmesi önerilmektedir. Kolesterolü dengelediği bilinmektedir.
  • Cilt üzerinde var olan ve bir türlü gideremediğiniz lekelerin çıkmasına yardımcı olacaktır.
  • Cilt kırışıklıklarını önleyecektir.
  • Kuru cilt üzerinde var olan çatlamalara çok iyi gelecektir.
  • Siyah noktalara elveda diyeceksiniz.
  • Akne sorunu ya da sivilceleriniz varsa azalmasında etkili olacaktır.
  • Mikroplarla baş edecektir. Bakterilerden sizi koruyacaktır.
  • Alerji yüzünden aşırı kaşıntınız oluyorsa, kullanması gerekmektedir.
  • Romatizma için tüketilmesi gerekmektedir. 
  • Kulak akıntıları, her türlü kulak ağrılarına çok iyi gelmektedir.
  • Ayaklarda oluşan mantarların giderilmesinde etki edecektir.
  • Unutkanlık ve ya Alzheimer gibi hastalıkları geciktirecek ve çok faydalı olacaktır
  • Parkinson rahatsızlığını önleyici etkisi olmaktadır.
  • Antidepresan etkisi vardır.
  • Panik atak hastalıkları olan insanları sakinleştirici yapısı olacaktır.
  • Gözlerinizi dinlendireceği için kullanabilirsiniz.
  • Sakinleştirecek ve stresi azaltacaktır.
  • Kan şekeri yüksek olanlar kullanması gerekmektedir.
  • Hormonlarınızı dengeleyecektir
  • Regl düzensizliğine iyi gelecektir.
  • Adet sancısının azalmasını sağlar.
  • Antibiyotik özelliği bulunmaktadır. 
  • Aşırı saç dökülmelerinde kullanılabilir.
  • Ateş düşürücü etkisi kanıtlanmıştır.

  Defne

  Defne Bitkisinin Yan Etkileri:

  • Hamileyseniz ya da Bebeğinizi emziriyorsanzı asla kullanmamanız gerekmektedir.
  • Aşırı tüketildiği zaman bağırsak sistemine zarar verebilir.
  • Herhangi bir alerjisi olanların çok kullanmaması önerilmektedir.
  • Aşırı bir şekilde koklama yaparsanız, solunum sisteminize zarar verecektir.
  ]]>
  Defne Çayı https://www.defneyapragi.gen.tr/defne-cayi.html Mon, 03 Dec 2018 04:32:30 +0000 Defne Çayı, insan sağlığına çok faydalı olduğu için ve insan vücudu üzerinde bulunan fazla suyu attığı için sık sık tüketilmesi gerektiği insanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Defne yaprağı etli yemeklerde tüketi Defne Çayı, insan sağlığına çok faydalı olduğu için ve insan vücudu üzerinde bulunan fazla suyu attığı için sık sık tüketilmesi gerektiği insanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Defne yaprağı etli yemeklerde tüketilirken, kurutularak çayı yapıldığı zaman birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Bu yüzden sizler de haftada iki ya da üç kez Defne Çayı tüketebilirsiniz. Eğer, mide rahatsızlığınız varsa çok fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Hamile ve emziren annelerin de kullanmaması gerekmektedir. Aynı zamanda da alerjisi olanların tüketmemesi gerekmektedir.

  Defne Çayının Yapılışı:
  Defne yapraklarını toplayarak, iyice teker teker yıkamanız gerkemektedir. Birkaç tutam defne yaprağınız çaydanlığın içine atarak kaynatınız. Kaynadıktan sonra, birkaç dakika demlemesi için bırakın ve kolayca içebilirsiniz. Bu çay için şeker kullanmanız önerilmemektedir. Ama tatlı olmasını istiyorsanız. Bir çay kaşığı bal koyabilirsiniz.
  Başka bir yol ise, Yazın defne yapraklarını topladıktan sonra, güzelce yıkayınız. Ve güneşte kurutunuz. Bir kavanozda saklayınız. Eğer kurutamıyorsanız, aktarlarda kurutulmuş Defne yaprağı alabilirsiniz. Bir çaydanlığa suyu koyarak kaynatınız. Su kaynadığı zaman içerisine iki yemek kaşığı defne yaprağı koyunuz ve demlenmesini bekleyin. Ardından şeker kullanmadan içebilirsiniz. Tadı acı olarak damak tadınıza uygun olmuyorsa, 1 çay kaşığı süzme bal ya da 3 çay kaşığı süt damlatabilirsiniz.

  Defne Çayı  Defne Çayının Faydaları:

  • A vitamini bakımından zengin olduğu bilinmektedir.
  • Göz sağlığınızı korumak için kullanabilirsiniz.
  • Demir eksikliği olanlar günde bir defa içmesi önerilmektedir.
  • Mide ağrısına çok iyi gelecektir. Özellikle Ülseri olanların kullanması gerekmektedir.
  • Sindirim sisteminin rahatlamasını sağlayacaktır.
  • Terlemenin çok olduğu yerlerde, azaltacaktır.
  • Yüksek tansiyon hastalarının tüketmesi gerekmektedir.
  • Ödem azaltıcı ve Şişkinliği alacaktır.
  • Vücut direncinizin yükselmesini sağlayacaktır.
  • Cildinize iyi gelecek ve kuru ciltlerin kullanması önerilmektedir.
  • Öksürük ve boğaz ağrılarına çok iyi gelecektir.
  • İştahı açtığı bilinmektedir. Bu yüzden kilolu insanların kullanmaması gerekmektedir.
  • Uyku düzenleyici etkisi vardır.
  • Balgam ve idrar söker


  ]]>
  Defne Sabunu Faydaları https://www.defneyapragi.gen.tr/defne-sabunu-faydalari.html Mon, 03 Dec 2018 23:30:48 +0000 Defne sabunu faydaları, defne sabunu güzellik ve sağlığın sırrı olarak bilinen doğal bir sabun türüdür. Hatay ilinde defne sabunu mucize olarak tanımlanmaktadır. Sonbaharda toplanan defne meyvesinden çıkarılan ya Defne sabunu faydaları, defne sabunu güzellik ve sağlığın sırrı olarak bilinen doğal bir sabun türüdür. Hatay ilinde defne sabunu mucize olarak tanımlanmaktadır. Sonbaharda toplanan defne meyvesinden çıkarılan yağdan elde edilmektedir.

  Defne sabunu cilt bakımı, saç bakımı ve bazı ilaçların yapımında kullanılmaktadır. Antiseptik etkisi ile bilinen defne sabunu üretiminde herhangi bir katkı maddesi kullanılmamaktadır. Zeytinyağı ile birlikte üretilen defne sabunu güzellik için kullanılabilecek en doğal ürünlerden biridir. Doğal ve katkısız bir ürün olduğu için alerji ve ciltte tahrişe yol açamaz. Defne sabunu sivilce oluşumu, saç bakımı, vücut bakımı gibi pek çok alanlarda kullanılmaktadır.

  Defne Sabunu Faydaları

  Defne Sabununun Faydaları

  • Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler cilt temizliği için defne sabunu kullanırsa cildin nem oranı artar, cilt parlar ve daha canlı bir görünüm kazanır.
  • Hassas cilt tipine sahip kişiler için önerilen bir sabun türüdür.
  • Erkekler kimyasal içerikli tıraş köpüklerine yerine defne sabunu kullanabilir.
  • Defne sabunu ile yıkanan ciltte gözenekler genişleyerek cilt daha rahat nefes alabilir.
  • ,Defne sabununun saç dökülmelerini engelleyici etkisi vardır.
  • Çocuklarda pişik tedavisi için kullanılabilir.
  • Romatizma ağrılarına karşı iyi gelir.
  • Cildi doğal yoldan besleyen ve rahatlatan bir özelliği vardır.
  • Saçlarda kepek oluşumunu önler.
  • Cilt üzerinde oluşan iltihaplara ve yaralara karşı iyi gelir.
  • Mantar, egzama, parazit gibi cilt hastalıklarına karşı faydalıdır.
  • Varisli bölgeler defne sabunu ile yıkanırsa bölgede rahatlama sağlanabilir.
  • Evde kapalı dolaplara defne sabunu koyulursa dolaplarda hoş bir koku yaratır.
  ]]>
  Defne Yaprağı Çayı https://www.defneyapragi.gen.tr/defne-yapragi-cayi.html Tue, 04 Dec 2018 20:12:58 +0000 Defne yaprağı çayı, sağlık bakımından son derece faydalı bir bitkisel çaydır. Defne yaprağı hok kokusu ve aromasıyla birlikte çoğu kişi tarafından sevilerek kullanılan bir bitkidir. Yemeklere kazandırdığı harika tat ve a Defne yaprağı çayı, sağlık bakımından son derece faydalı bir bitkisel çaydır. Defne yaprağı hok kokusu ve aromasıyla birlikte çoğu kişi tarafından sevilerek kullanılan bir bitkidir. Yemeklere kazandırdığı harika tat ve aromanın dışında çay olarak hazırlanarak da içilebilir. Defne yaprağı çayının sağlık bakımından faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Şimdi defne yaprağı çayının faydalarını sıralayalım.

  Defne Yaprağı Çayının Faydaları
  • Özellikle kış hasyalığı olan soğuk alğınlığı ve grip hastalığın iyiletirilmesi için son derece faydalı bir çaydır.
  • Astım gibi üst solunum yolu hastalıklarında son derece etkilidir.
  • İdrar söktürücü özelliği vardır.
  • İdrar söktürücüdür ve kolesterol düşürücü etkisi vardır.
  • Açık yaraların kapanması için son derece faydası vardır.
  • Kırışıklığı önleyerek cildi gençleştirir.
  • Sivilcelerin körelmesine faydalıdır.
  • Kemik hastalıklarına faydası vardır.
  • Mikroplarla savaşarak bakteriyel enfeksiyonları geçirir.
  • Kulak ağrıları için faydalıdır.
  • Viral enfeksiyonlara faydası vardır.
  • Alzheimer ve parkinson hastalığına iyi gelir.
  • Gözlere faydası vardır. Görme bozukluklarına iyi gelir.
  • Sinirlere etki ederek sakinleştirici etkisi vardır.
  • Mideyi güçlendirir ve mide hastalıklarına oldukça fazla faydası vardır.
  • Kalp damar hastalıklarına faydası vardır.
  • Defne yaprağı çayı cilt ve kan kanserine iyi gelir.
  • Sindirim sistemine etki ederek gaz giderici etkisi vardır.
  • Migren, baş, diş ve bel ağrılarına iyi gelir.
  • Defne yaprağı çayı kan şekerinin düşürülmesinde etkilidir.
  • Ateş düşürücü özelliği vardır.
  • Vücıtta mikrop ve bakteri üremesine engel olur.
  • Terlemeye neden olduğu için ter yoluyla vücuttan mikropların atılmasını sağlar.
  • Vücutta hormon ve enzim sağlılanmasını düzenler.
  • Saçların daha gür çıkmasını sağlar ve saç dökülmesinin önüne geçer.
  • Zayıflamaya faydalıdır.

  Defne Yaprağı Çayı

  Defne Yaprağı Çayının Hazırlanışı

  Bu çay iki şekilde hazırlanabilir. Birincisi, bir çaydanlığa 3 bardak su konur ve üzerine 6 adet defne yaprağı konarak 3-4 dakika kaynatılır. Kaynadıktan sonra süzgeçten geçirilerek bardağa konur ve içilir. İkinci olarakda bir bardak su kaynatılır ve kaynadıktan sonra bir bardağa iki adet defne yaprağı konarak su bardağa boşaltılır ve 10 dakika demlenmeye bırakılır. Demlendikten sonra tüketilir.


  ]]>
  Defne Yaprağı Faydaları https://www.defneyapragi.gen.tr/defne-yapragi-faydalari.html Wed, 05 Dec 2018 06:09:10 +0000 Defne yaprağının faydaları, mutfakların vazgeçilmezi olan defne yaprağı özellikle Akdeniz mutfağında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Yemeklere hoş bir koku ve lezzet katan defne yaprağının sağlık açısı Defne yaprağının faydaları, mutfakların vazgeçilmezi olan defne yaprağı özellikle Akdeniz mutfağında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Yemeklere hoş bir koku ve lezzet katan defne yaprağının sağlık açısından da birçok faydası bulunmaktadır.

  Defne Yaprağı Faydaları

  • Astım, bronşit gibi üst solunum yolu hastalıklarına karşı iyi gelir.
  • İdrar söktürücü özelliği vardır.
  • Balgam söktürücü olarak kullanılabilir.
  • Grip, nezle gibi rahatsızlıklara karşı faydalıdır.
  • Kolesterolü düşürücü etkisi vardır.
  • Açık yara ve kesiklerin iyileşme sürecini kısaltmak için kullanılabilir.
  • Cilt için pek çok faydası vardır. Cildin daha genç bir görünüm kazanmasını sağlar. Yaşlılığa bağlı oluşabilecek kırışıklıkları engeller.
  • Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler cildini nemlendirmek için defne yaprağından yardım alabilir.
  • Akne tedavisinde kullanılabilir.
  • Mikroplara karşı vücudu koruyucu etki sağlar. Bakteri nedeni ile oluşan enfeksiyonları engeller.
  • Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarına karşı iyi gelir.
  • Kulak ağrısı tedavisinde kullanılabilir.
  • Görme bozukluklarına karşı fayda sağlar.
  • Sakinleştirici etkisi vardır.
  • Parkinson hastalığına karşı iyi gelir.
  • Ülser gibi mide ile alakalı gelişen hastalıklara karşı faydalıdır.
  • Kalp ve damar sağlığını koruyucu etkisi vardır.
  • Tansiyona karşı faydalıdır.
  • A vitamini bakımından zengin bir içeriğe sahiptir.
  • Cilt ve kan kanserine karşı koruyucu etkisi vardır.
  • Baş ve migren ağrısına karşı iyi gelir.
  • Sinek ve böcek kovucu etkisi vardır.
  • Bel ağrısına karşı faydalıdır.
  • Kan şekerini düşürücü etkisi vardır. Sindirim sistemine karşı faydalıdır. Gaz problemi olan kişilere tavsiye edilen bir bitkidir.
  • Ateş düşürücü etkisi vardır.
  • Vücutta mantar, bakteri ve mikrop üretimini önler.
  • Antibiyotik etkisinden yararlanılabilir.
  • Diş ağrısına karşı iyi gelir.
  • Terlemeyi sağlar. Özellikle soğuk algınlığı gibi hastalıklarda kullanıldığında vücudu terleterek hastalığın daha çabuk atılmasına yardımcı olur.
  • Vücutta hormon dengesini düzenler.
  • Saç bakımı ve sağlığı için faydalıdır. Saçların uzama sürecini kısaltır. Saç dökülmesine karşı iyi gelir.
  • Adet düzensizliklerine karşı kullanılabilir. Adet gecikmesi yaşayanlar düzenli olarak defne yaprağı kullanabilir. Adet dönemini düzenleyerek adet gecikmesini engelleyici etkisi vardır.
  • Kilo vermeye yardımcı olur.
  • Defne yaprağı çay şeklinde hazırlanarak kullanıldığında öksürüğe karşı iyi gelir. Öksürük için, 3 tane defne yaprağı bir su bardağı suya eklenerek 5 dakika kadar kaynatılır. Karışım kaynayınca ocaktan alınır. 3 dakika kadar demlenir. Hazırlanan suyun eğer tadı çok yoğun olursa süt ya da bir miktar bal ile tatlandırılabilir.
  • Öksürük için diğer bir tarif, 2,5 su bardağı suyun içine 4 çorba kaşığı bal, 20 tane dövülmüş defneyaprağı ve 2 tane limon suyu eklenerek karışım kısık ateşte koyulaşıncaya kadar kaynatılır. Kıvam alan karışım ocaktan alınarak soğumaya bırakılır. Karışım soğuduğunda şurup kıvamı alacaktır. Soğuyan karışım cam bir kavanoza alınarak ağzı sıkıca kapatılır ve buzdolabında saklanabilir. Hazırlanan karışım öksürük için günde 2-3 yemek kaşığı tüketilir.

  Defne Yaprağı FaydalarıDefne Yaprağının Zararları

  Defne yaprağının faydalarının yanı sıra bilinçsiz kullanımında bazı yan etkiler de oluşabilir. Bu yan etkiler;

  • Alerjik reaksiyonlara yol açabilir.
  • Gebelik ve emzirme döneminde kullanımı tavsiye edilmemektedir.
  • Merkezi sinir sistemini olumsuz yönde etkileyebilir.
  ]]>
  Defne Şampuanı https://www.defneyapragi.gen.tr/defne-sampuani.html Wed, 05 Dec 2018 07:14:29 +0000 Defne şampuanı, genetik ya da farklı nedenlerden kaynaklanan saç dökülmelerine karşı oldukça yaralıdır. Mitolojik çağlardan bu yana defne güzelliğin sembolüdür. Eski tarihlerden itibaren defne saç ve cilt güzelliği için ku Defne şampuanı, genetik ya da farklı nedenlerden kaynaklanan saç dökülmelerine karşı oldukça yaralıdır. Mitolojik çağlardan bu yana defne güzelliğin sembolüdür. Eski tarihlerden itibaren defne saç ve cilt güzelliği için kullanılıyor. Defne şampuanı, saç köklerindeki hücreleri besleyerek saç tellerinin güçlenmesine yardımcı olur, saçların hızlı uzamasını sağlar.  Özellikle kuru ve aşırı yağlı saç cildinde sıklıkla görülen kepeklenmeyi giderir ve yeniden oluşmasını engeller.

  Defne genelde Akdeniz Bölgesinde yetişen bir ağaçtır. Bu ağacın yapraklarından elde edilen yağ dahili ya da harici olarak bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Defne yaprakları saf zeytin yağı içine konularak defne yağı elde edilir. Bu yağ egzama, kas spazmı, yanık ve diğer cilt problemlerinin tedavisinde kullanılır. Ayrıca saç derisine uygulandığında saç tellerini kökten uca besler, saç cildini ölü hücre, kir ve yağdan arındırır ve saça parlaklık katar. Defne yağı ayrıca cilde masaj eşliğinde uygulandığında kırışıklıkları açar, cildi yumuşatır ve iyi derecede nemlendirir. 

  Defne Şampuanı
  Defne şampuanı faydaları:
  • Defne yaprağında bulunan antiseptik özellikteki maddeler, saç cildine bir mantar türünün neden olduğu kepeklenme şikayetini giderir, bakterileri ciltten uzaklaştırır,
  • Saç cildindeki gözenekleri temizleyerek cildin çok daha iyi nefes almasını sağlar, 
  • Saç cildi altında bulunan yağ bezlerinin sebum üretim miktarını dengeler, böylece saç derisinin yağlanması gecikir,
  • Defne şampuanı içinde bulunan E vitamini ve mineraller saç sağlığını olumlu yönde etkiler,
  • Saçları kökten uca besler, 
  • Saç gövdesini koruyan ketükül yapısını güçlendirerek, saçların dış etkenlere karşı daha dirençli olmasını sağlar,
  • Özellikle saç uçlarında görülen kırıkları onarır,
  • İnce saç tellerini besleyerek daha dolgun ve hacimli görünmesini sağlar,
  • Kuruluktan kaynaklanan mat görünümü ortadan kaldırır, saçlara ışıltı verir,
  • Stres ya da genetik faktörlerden kaynaklanan aşırı saç dökülmesini engeller, saç köklerini besleyerek saçların cilde daha sıkı tutunmasını sağlar.
  ]]>
  Defne Sabunu https://www.defneyapragi.gen.tr/defne-sabunu.html Thu, 06 Dec 2018 00:15:30 +0000 Defne sabunu dünyada en çok çok Akdeniz bölgesinde yetişen defne ağacından elde edilmektedir. Defne ağacının tohumlarından ve yapraklarından üretilmektedir. Defne sabununun insan sağlığı açısından birçok yararı Defne sabunu dünyada en çok çok Akdeniz bölgesinde yetişen defne ağacından elde edilmektedir. Defne ağacının tohumlarından ve yapraklarından üretilmektedir. Defne sabununun insan sağlığı açısından birçok yararı bulunmaktadır. Defne sabunu yapılırken defne ağacının yaprakları ve meyveleri dışında zeytin yağı da kullanılmaktadır. Tarihte insanların en fazla kullandığı bitkilerden biri defnedir. Defne yaprağının ve meyvesinin içerisinde bulunan maddelerin cildi onarıcı etkisi vardır. Doğal bir iyileştirici olarak kullanılmaktadır. Sağlık ve güzellik kaynağı olarak bilinen defne sabunu yurtiçi ve yurtdışından büyük talep görmektedir. Defne sabunu yüzyıllardır yapılmakta ve günümüzde de insanlar tarafından çokça talep görmektedir.

  Defne sabununun içeriği nedir

  Defne sabununun içerisinde defne yaprağından elde edilen defne yağı, saf zeytinyağı, damıtılmış su ve sodyum hidroksit yer almaktadır. Defne sabununun temel maddesi defne yağıdır ve içerisinde ne kadar fazla defne yağı varsa o kadar kaliteli olur. Defne sabunu yapılırken içerisine hayvansal yağlar, petrol ürünleri, kimyasal maddeler, parfüm, köpük gibi katkı maddeleri ve renklendiriciler koyulmamaktadır. Bu nedenle defne sabunu tamamıyla doğal ve sağlıklıdır.
  Defne Sabunu 
  Defne sabunu nasıl yapılır
  Defne ağacının meyvelerınden garlı adı verilen defne yağı elde edilir. Cilde çok faydalı olan defne yağı ile saf zeytinyağı karıştırılarak defne sabunu yapılır. 
   
  Defne sabununun faydaları nelerdir
  • Saç dökülmesi ve kepeklenmeye karşı son derece etkilidir.
  • Saçları besler, güçlendirir, parlaklık ve yumuşaklık verir.
  • Vücudu dinlendirir.
  • Derideki gözenekleri açıp rahatlatır.
  • Kuru ciltleri nemlendirir ve canlandırır.
  • Antiseptik özelliği vardır. Bu nedenle vücut parazitlerine, egzama ve mantar hastalıklarına karşı etkilidir.
  • Ergenlik sivilcelerine karşı etkilidir.
  • Saç derisindeki yara ve tahriplere karşı faydalıdır.
  • Derideki gözenekleri açar ve cildi rahatlatır. Bu nedenle cilde faydalıdır.
  • Varislere karşı etkilidir, varisleri rahatlatır.
  • Doğal kokusu ve yapısı nedeniyle evdeki dolaplara koyulduğunda evdeki dolaplarda haşerelerin barınmasını engeller. 
  • Romatizma ağrılarını geçirir
  • Doğal yapısı nedeni ile hücreleri yeniler
  • Pişiği engeller      
  Defne sabununun zararları nelerdir
  Defne sabunu tamamen doğal yollarla yapılmaktadır. Yapımında kimyasal hiçbir madde kullanılmamaktadır. Sentetik ve kimyasal katkı maddeleri içeren ürünlerin sebep olduğu deri hastalıklarına ve cilt sorunlarına sebep olmamaktadır. Tamamıyla doğan olan defne sabununun bilinen birçok yararı olmasına karşı bilinen hiçbir zararı yoktur.
  ]]>
  Defne Ağacı https://www.defneyapragi.gen.tr/defne-agaci.html Thu, 06 Dec 2018 19:48:22 +0000 Defne Ağacı (Lauris Nobilis) dört mevsim yeşil kalan, Akdeniz coğrafyasına özgü, parlak yeşil yaprakları olan bir ağaçtır. Yemek pişirirken aroma katmak amacıyla yaprakları kullanılır, bunun yanı sıra yağı sabun, şampuan Defne Ağacı (Lauris Nobilis) dört mevsim yeşil kalan, Akdeniz coğrafyasına özgü, parlak yeşil yaprakları olan bir ağaçtır. Yemek pişirirken aroma katmak amacıyla yaprakları kullanılır, bunun yanı sıra yağı sabun, şampuan yapımında ve tıbbi amaçlarla kullanılmaktadır. Mitolojideki Daphne karakteri ve hikayesiyle bağlantısı vardır, adını mitolojiden alır. Defne ağacının Akdeniz coğrafyası dışında da farklı türleri vardır ancak bunların pek çoğu zehirli olduğu için (örneğin yabani defne ya da Arap defnesi) yemek pişirirken kullanılamazlar, tıbbi ve gıda amaçlı olarak kullanılan cins sadece Akdeniz defnesi Lauris Nobilis cinsidir. 

  Defne ağacının boyu değişkenlik gösterir, bazen 18 metreye kadar ulaşabilir. Bu ağaç uniseks bir ağaçtır, hem dişi hem de erkek çiçekler tek ağaçta bulunabilir. Çiçekleri sarıya çalan uçuk yeşil renktedir, yapraklar genelde 6 - 12 cm. uzunluğunda, 2 - 4 cm. genişliğinde olur. Ağacın meyvesi görünüm olarak zeytine benzer. 

  Akdeniz havzasında bir zamanlar defne ağacı ormanları görülürdü. Bölgenin iklimi daha kuru hale geldikçe bu ormanlar da giderek azalmıştır. Son defne ormanlarının 10 bin yıl önce ortadan kalktığı düşünülmektedir. Bugün bu ormanların ufak çaplı kalıntıları Güney Türkiye, Kuzey Suriye, Güney İspanya, Orta Portekiz'in kuzeyi, Kuzey Fas, Kanarya Adaları ve Madeira'da görülebilmektedir. Bu bölgelerde defne ağaçları orman denilecek sıklıkta olmasa da diğer bölgelere nazaran daha çok sayıda bulunur. 

  Defnede en yoğun bulunan esansiyel yağ sineol (cineol) ya da okaliptol (eucalyptol) adı verilen yağdır. Yapraklar %45 okaliptol,%12 terpen, %3 - 4 seskiterpen (sesquiterpen), %3 metilöjenol (methyleugenol) ve pinen, felandren (phellandrene), linalol (linalool), geraniol, terpineol maddeleri içerir. Defnenin kendine has tadını ve kokusunu veren daha çok öjenol adlı esansiyel yağdır. 

  Defne Ağacı
  Defne dünya mutfaklarında popüler bir aromatik baharattır. Özellikle Akdeniz mutfağı yemeklerinde defne ağacı yaprakları karşımıza çıkar. İtalyan makarna soslarında, Türkiye'de balıklarda, et yemeklerinde defne kullanılır. Defne yaprağı keskin tadı ve kokusuyla yemeğin tadını değiştirir, genellikle aromasını verdikten sonra yemek servis edilirken defne yaprakları yemekten çıkartılır. Defne yapraklarının normal sıcaklık ve nem koşullarında 1 yıl gibi uzun bir raf ömrü vardır. Bloody Mary adlı içkide de defne zaman zaman aroması için kullanılır. Bir yiyeceği tütsülerken defne yaprağı yakmak da defne aromasından faydalanmanın farklı yollarından birisidir. 

  Defne yağı ve bundan üretilen sabun, şampuan ya da masaj yağları cilt problemleri, ağrılar, romatizma, kas gevşetme, saç sağlığı, solunum yolları gibi pek çok tıbbi ve kozmetik konuda oldukça yaygın şekilde kullanılmaktadır. Akdeniz defnesinden çıkartılan Lauroside B maddesinin yüksek miktarlarda kullanıldığında cilt kanseri tedavisinde etkili olduğu da keşfedilmiştir. 

  Defne ağacı Akdeniz'de ve okyanus iklimlerinde dekoratif bir ağaç olarak da sevilerek yetiştirilir. Ev ve seralarda da yetiştirilebilir. Akdeniz iklimine yakın bir iklimin görüldüğü Amerika'nın Kaliforniya eyaletinde de defne ağaçları kendiliğinden yetişmektedir. 

  Hristiyanlıkta defne ağacı Hz. İsa'nın yeniden dirilişini sembolize eder. Çin tarihi ve mitolojisinde de defnenin önemli bir yeri vardır. Yunan mitolojisindeki destana göre ise, Apollon su perisi Daphne'ye sevdalanır, Dafne ise Apollon'un aşkına karşılık vermez. Bir gün yine Apollon'dan kaçarken Daphne artık köşeye sıkıştığını, daha fazla kaçamayacağını hisseder ve babası deniz tanrılarından Peneus'la konuşur. Peneus kızı Daphne'yi bir defne ağacına dönüştürerek yardım eder. Daphne]]> Defne Yağı https://www.defneyapragi.gen.tr/defne-yagi.html Fri, 07 Dec 2018 14:03:48 +0000 Defne yağı, Laurus Nobilis adıyla bilinen Akdeniz defnesinden kaynatma ve damıtma usülü ile çıkartılan bir yağdır. Özellikle zeytinyağıyla karıştırılarak sabun yapımında kullanılır, bunun yanı sıra tıbbi amaçlarla ve Defne yağı, Laurus Nobilis adıyla bilinen Akdeniz defnesinden kaynatma ve damıtma usülü ile çıkartılan bir yağdır. Özellikle zeytinyağıyla karıştırılarak sabun yapımında kullanılır, bunun yanı sıra tıbbi amaçlarla ve esansiyel yağ olarak parfümcülükte de kullanılır. Yurdumuzda en sık ve en kaliteli şekilde Antakya'da üretilmekle birlikte Silifke, Antalya ve Ege bölgesi de defne ağaçlarının sık görüldüğü ve defne yağı üretiminin yapıldığı yerlerdir. Defne ağacının zeytine benzeyen meyveleri kurutularak defne yağı yapımında kullanılır, bazen yağ defnenin yapraklarından da üretilebilir. Defne yağının güçlü antiseptik ve ağrı kesici özellikleri vardır. Kokusu tazeleyici, enerji verici, tatlı, sıcak ve baharatlıdır. Hamilelerde kullanımı önerilmez ancak bunun dışında herkes için çok şifali bir yağdır. 

  Bilhassa romatizmal ağrılarda, cilt sağlığı için, kas gevşetici olarak, soğuk algınlığı ve öksürük problemlerinde, saçtaki kepek ve yağlanma sorunlarında defne yağı kullanımı fayda sağlamaktadır. Sürüldüğü bölgede sıcaklık hissi veren defne yağı kas gevşetici olarak çok etkilidir, bu faydası nedeniyle masaj yağı olarak da mükemmel işlev görür, lavanta ya da okaliptüs aromalarıyla birlikte kullanıldığında rahatlatıcı, sakinleştirici ve hoş kokulu bir masaj yağı elde edebilirsiniz. Hassas ciltlerde başka bir masaj yağının içine karıştırarak kullanılabilir. 

  Saçtaki kepek sorununu da gideren defne, saça parlaklık ve yumuşaklık verir. Defne yağını saçınız için kullanacaksanız şampuan ya da saç kreminizin içine karıştırarak kullanabilirsiniz. Duş jelleri, köpükler ya da banyo tuzuyla birlikte de defne yağı kullanabilirsiniz. Kokusuyla da hoş bir banyo deneyimi yaşatacaktır. 
  Defne Yağı
  Boğaz ağrılarında ve öksürük problemlerinde defne yağı dışarıdan boğaz ve göğüs bölgesine sürülerek uygulanabilir. Defne yağı gargara şeklinde uygulandığında da soğuk algınlığı tedavisinde fayda sağlayabilir. 

  Defne yağı yaşlandıkça aroması gelişen yağlardandır. Doğru koşullarda saklandığında uzun yıllar bozulmadan kullanılabilir.

  Lauris Nobilis adı verilen Akdeniz defnesi haricindeki defne türleri zehirlidir (Yabani defne, Arap defnesi gibi) ayrıca aşırı dozda kullanılan defne alerjik reaksiyonlara yol açabilir bu yüzden defne ile ilgili ürünleri kendiniz üretmeye çalışmak ya da rastgele yerlerden almak yerine güvendiğiniz aktarlardan danışarak almak ve kullanmak sizin yararınıza olacaktır. 
  ]]>
  Defne Yaprağının Özellikleri https://www.defneyapragi.gen.tr/defne-yapraginin-ozellikleri.html Fri, 07 Dec 2018 14:23:59 +0000 Defne Yaprağının Özellikleri, defne yaprağı insan sağlığına iyi geldiği ve bağışıklık sistemlerini güçlendirdiği için tüketilmektedir. Defne yaprağı çayını içen insanların grip ve soğuk algınlığına Defne Yaprağının Özellikleri, defne yaprağı insan sağlığına iyi geldiği ve bağışıklık sistemlerini güçlendirdiği için tüketilmektedir. Defne yaprağı çayını içen insanların grip ve soğuk algınlığına karşı korunduğu bilinmektedir. Tüketmeye başladığınız zaman, çok kısa süre içerisinde sizlerde olumlu değişimlerin farkına varacaksınız.

  Defne yaprağı özellikle, yemeklerin yanına yakıştığı da bilinmektedir. Et ve balık yemeklerine hoş kokusu ile çok yakıştığı için, dünya mutfağında defne yaprağı yerini almıştır. Sizlerde hem faydalı olan bu defne yaprağını yemeklerinizin içinde kullanabilir ya da akşamları çayını yaparak içerseniz, sağlığınızı korumuş olacaksınız. Defne yaprağını çay olarak içerken, tadı biraz acımsı olarak gelebilir. İçerisine biraz süt ya da bir kaç çay kaşığı bal koyarak tatlandırabilirsiniz.

  Defne yaprağının bazı yan etkileri bulunmaktadır. Hamile bayanların ya da bebeğini emziren kadınların tüketmemesi gerekmektedir. Ayrıca aşırı tüketildiği zaman sindirim sisteminde zararlı olacağı bilinmektedir. Alerjisi olanların kullanmaması gerekmektedir.

  Defne Yaprağının ÖzellikleriDefne Yaprağının Özellikleri:

  • Günde 1 bardak defne yaprağının çayını içerseniz, bağışıklık sistemini güçlendirecek.
  • Soğuk algınlığına çok iyi gelecek ve kış mevsiminde sizi hasta etmekten kurtaracaktır
  • Balgam ve idrar söktürücü olduğu bilinmektedir.
  • Astımınız varsa ve üst solunum yollarında sorununuz varsa çok iyi gelecektir.
  • Kapanmayan yaralarınız varsa, açık yaraların kapanmasında çok faydalı olduğu bilinmektedir.
  • Yüksek kolesterol şikayeti olanların kullanması gerekmektedir.
  • Cilt hastalıklarına iyi geldiği gibi, aynı zamanda da cildinizi gerdiği ve bu yuzden genç görünmenizi sağlayacaktır.
  • Cildi kuru olanların, cilt üzerinde çatlaması olanların kullanması gerekmektedir.
  • Sivilce ve aknelerden sonra oluşan izleri geçirtecektir.
  • Kırık ya da kemik çatlamalarında iyileşmeyi sağlayacaktır.
  • Bilindiği üzere vücut üzerinde bulunan mikroplara karşı savaş açacaktır.
  • Kulak burun boğaz ağrılarının geçmesini sağlayacak
  • Diş ağrılarına iyi gelir
  • Romatizma ağrılarınızı geçirecek bir bitkidir
  • Sedef hastalığının geçmesine yardımcı olacak.
  • Alzheimer hastalıklarının ve unutkanlık hastalığının geçmesinde faydalı olacaktır.
  • Unutkanlığı çok iyi giderecek ve unutkanlığının olmamasını engelleyecektir.
  • Görme bozukluğunuzun giderecektir.
  • Parkinson hastalıklarınızı giderecektir. Beyinsel hastalıklarınızın iyileşmesini sağlayacaktır.
  • Stres ya da sıkıntılarınızı giderecektir.
  • Boğaz ağrılarına iyi gelmektedir. Tıkalı olan kalp damarlarınızın açılmasını sağlar
  • Birçok kanser türüne iyi gelmektedir.
  • Sindirim ve boşaltım sisteminize iyi gelecek
  • Antibiyotik ilaçlarla aynı eşderğerde olduğu bilinmektedir.
  • Çok fazla saç dökülmesini engelleyecektir.
  • Kadıların adet döneminde sancısını azaltacaktır.
  • Hormonlarınızı dengeye koyacaktır.
  • Şeker hastalıkları kan şekerini dengelemek için kullanması gerekmektedir.
  • Böbreklerinize çok iyi gelecek
  • Karaciğer yağlanmasını önleyecek
  ]]>
  Defne Yaprağının Tibbi Özellikleri https://www.defneyapragi.gen.tr/defne-yapraginin-tibbi-ozellikleri.html Sat, 08 Dec 2018 08:59:37 +0000 Defne Yaprağının Tibbi Özellikleri arasında birçok hastalığa iyi geldiği için bağışıklık sistemini güçlendirip, sizi soğuk havalarda hastalığa karşı koruyacağından her akşam tüketeceğiniz 1 bardak defne yaprağın Defne Yaprağının Tibbi Özellikleri arasında birçok hastalığa iyi geldiği için bağışıklık sistemini güçlendirip, sizi soğuk havalarda hastalığa karşı koruyacağından her akşam tüketeceğiniz 1 bardak defne yaprağından yapmış olduğunuz çay, oldukça faydalı olacaktır. Birçok hastalığa faydası olduğu ve kanserle mücade edebilmesi yüzünden insanlar tarafından sıklıkla tüketilmektedir.

  Defne yaprağı, yemeklerle birlikte tüketilmektedir. Çok hoş bir aroması ve çok güzel bir tadı olduğu için et ve balık yemeklerinin yanında tüketilmekteydi. Fakat yapılan araştırmalar içerisinde birçok hastalığa iyi geldiği bilindiği için şifalı bitkiler içerisinde, defne yaprağı kendine ayrı bir yer edinmiştir. Defne yaprağı çayının uyku getirici özelliği olduğundan akşamları içilmesi gerekmektedir.

  Defne Yaprağının Tibbi ÖzellikleriDefne Yaprağının Tibbi Özellikleri:

  • Bağışıklık sistemini güçlü kılacak ve sizi hastalıklara karşı koruyacaktır.
  • Balgam ve İdrar sökülmesine yardımcı olacaktır.
  • Üst solunum yollarının açılmasına ve astım gibi rahatsızlıkları ortadan kaldırıcı etkisi bulunmaktadır.
  • Kapanmayan yaraların açılmasında faydalı olacaktır.
  • Şeker hastası olanların tüketmesi gerekmektedir.
  • Kolesterolü düzenleyecektir. Yüksek Kolesterolü olanların tüketilmesi gerekmektedir.
  • Cildinizi gerecek ve sizlerin genç görünmenizi sağlayacaktır.
  • Cildiniz kuru ise, kullanmanız önerilmektedir.
  • Sivilce ya da aknelerin kurumasına ve iz kalmamasını sağlayacaktır.
  • Kemik kırılması ya da çatlasında iyileşmesine yardım edecektir.
  • Sedef hastası olanların kullandıklarında iyileşme görecekler.
  • Sinirel hastalıklar, depresyon ya da strese çok iyi geldiği tespit edilmiştir.
  • Antibiyotik etkisi yüzünden kimyasal ilaç kullanmanızı ortadan kaldıracak.
  • Mikroplara karşı mücadele edecek ve vücudunuzda oluşan bakterilerin yok olmasını sağlayacak.
  • Romatizma ağrılarını dinmesini sağlar
  • Ağrı kesici özelliği olmaktadır.
  • Diş ağrılarınızı hafifletecektir.
  • Unutkanlığı önleyecektir.
  • Alzheimer hastalığınıza ve unutkanlığınız varsa faydalı olacaktır.
  • Kulak Burun Boğaz şişmelerini ve ağrılarını giderecektir
  • Bademcik iltihaplarını yok edecek
  • Uzaklığı görme sorununa iyi gelecek.
  • Tıkalı kalp damarlarına yardımcı olacaktır. 
  • Ateş düşürücü, terlemeye yardımcı olacaktır.
  • Saçlarınızın dökülmesi ve güçlenmesi için kullanabilirsiniz.
  • Kadınlar adet sancısını ortadan kaldıracak
  ]]>
  Defne Bitkisi https://www.defneyapragi.gen.tr/defne-bitkisi.html Sat, 08 Dec 2018 16:14:25 +0000 Defne bitkisi her zaman yeşil kalabilen hoş kokulu bir ağaçtır. Defnegiller familyasından Laurus cinsine ait olan bitkinin üç türü bulunmaktadır. Bitkisel olarak kullanılan türü Akdeniz defnesi olarak bilinen Laur Defne bitkisi her zaman yeşil kalabilen hoş kokulu bir ağaçtır. Defnegiller familyasından Laurus cinsine ait olan bitkinin üç türü bulunmaktadır. Bitkisel olarak kullanılan türü Akdeniz defnesi olarak bilinen Laurus nobilis'tir. Ölümsüzlüğün ve başarının sembolü olarak gösterilen bitki, baharat ve bitkisel tedavi alanında kullanılmaktadır. Ülkemizde yetiştiriciliği yapılarak, ihraç edilen bitkiler arasında yer alır. Çoğunlukla Akdeniz'de yetişen bitkinin boyu 2-6 metre arasında olurken, bazı bölgelerde 10 metreyi bulmaktadır. Gövdesinin alt kısımları gri olurken, üst tarafları yeşildir. Yaprakları 6-12 cm uzunluğunda, 2-4 cm genişliğinde olmaktadır. Kokulu olan yaprakların üst yüzeyleri koyu yeşil, alt tarafları açık yeşil olur. Bitkinin çiçekleri açık sarı renkte bazen de yeşil renkte olur. 5-6 tanesi bir arada bulunan çiçekler 1 cm çapındadır. Meyveleri tek bir tohum içerir. Defne ağaçları erkek ve dişi olarak adlandırılır. Bitkinin düşmanı olan, yaprak biti yapraklara çok zarar verir.

  Defne bitkisinin kullanım alanları nedir

  Bitkinin yaprakları, kullanılır.yemeklerde baharat olarak kullanılır. Bazı ülkelerde kurutularak, salça yapımında kullanılır. Akdeniz iklimine sahip olan yerlerde süs bitkisi olarak ta yetiştirilmektedir. Meyvelerinden elde edilen yağı  sabun üretiminde ve kozmetik sanayiinde cilt bakım ürünleri yapımında kullanılır. Bitkisel tedavilerde kulak ağrısı, deri alerjilerinde ve romatizmal ağrılarda etkilidir. Tıpta ağrı kesici ve antioksidan ilaçların yapımında faydalanılır. Ağacı mobilya sektöründe kullanılır.

  Defne Bitkisi

  Defne yapraklarının faydaları nelerdir

  • Kendine has aroması ile ağız kokularını giderir ve sindirim salgılarını arttırmaya yarar. 
  • Mide sorunları olanların kullanması faydalı olacaktır.
  • Diş ağrısı olanlar, sirke ile kaynatarak gargara şeklinde kullanabilir.
  • İdrar söktürücü ve mikrop öldürücü özellikleri bulunmaktadır.
  • Adet düzensizliklerinde etkilidir.
  • Romatizmal ağrılarda, sindirimde faydalıdır.
  • Ateş düşürmekte ve terletmekte etkilidir.
  • İştah açıcı ve hazma yardımcı bir bitkidir.
  • Arı sokması ve diğer zehirli hayvan sokmasında kullanılır.
  • Soğuk algınlığı ve gripte vücuda zindelik vermekte kullanılır.
  • Spazm çözücü olarak faydalıdır.
  • Yağı bağışıklık sistemini arttırıcı etkilere sahiptir.

   Bu bitkiyi hamilelerin ve emziren bayanların kullanmaması gerekir. Bazı hallerde alerjiye sebep olduğu da bilinmektedir. Bu yüzden bitkisel tedavi alanında uzman kişilere danışılarak kullanılması önerilir.  Yapraklarını çay olarak demleyeceğiniz, yağını haricen kullanabileceğiniz bir bitkidir.

  ]]>
  Garlı Sabun https://www.defneyapragi.gen.tr/garli-sabun.html Sat, 08 Dec 2018 23:11:23 +0000 Hatay, Kilis, Nizip yörelerinde defne ağacının zeytine benzeyen meyvesinden defne yağı çıkarırlar. Bu yağla yapılan sabuna 'garlı sabun' denir. Pirina yağı (zeytinyağı) ve defne yağı ile yapılan garlı sabun, cilt ve saç sağ Hatay, Kilis, Nizip yörelerinde defne ağacının zeytine benzeyen meyvesinden defne yağı çıkarırlar. Bu yağla yapılan sabuna 'garlı sabun' denir. Pirina yağı (zeytinyağı) ve defne yağı ile yapılan garlı sabun, cilt ve saç sağlığı için çok yararlıdır.

  Son yıllarda İstanbul'da Mısır Çarşısı'nda ve Ege ile Akdeniz'in turistik yörelerinde garlı sabun satışları çok arttı. Özellikle AB’li turistler garlı sabunu çok seviyorlar. Eskiden çuvalda, kilosu 3-4 liradan satılan garlı sabun, şimdi lüks karton kutularda, seçkin müşterilerden alıcı buluyor.

  Defne güzel bir ağaçtır. Bulunduğu bahçenin güzelliğine güzellik katar.

  Tavuk, hindi ya da et haşladığınız tencereye iki tane defne yaprağı atıp tadının farkına varın. Mutfağınızda kurutulmuş defne yaprağını eksik etmeyin. Banyoda da garlı sabun kullanmaya başlayın.

  Garlı Sabun • Defne : Terletir, ateşi düşürür. Vücuda rahatlık verir. İdrar ve adet söktürür. İştah açar. Sinir ağrılarını dindirir
  • Defne yağı : Lauri expressum Romatizma ağrılarını dindirici ve vücut parazitlerini öldürücüdür. Ayrıca, saç dökülmesini de önler.
  • Defne yaprağı : Folium Lauri Terletici, antiseptik ve midevi etkilere sahiptir.]]>
  Ete, Balığa Defne Yaprağı https://www.defneyapragi.gen.tr/ete-baliga-defne-yapragi.html Sun, 09 Dec 2018 13:05:54 +0000 Defne, aromatik bir bitkidir. Kokusu çok hoştur. Defne yaprağı yemeklere lezzet verir. Defne yağı, parfüm sanayisinde kullanılır. Antalya'da 5 yıldızlı pek çok otel, gelen turistlere defne yaprakları ile hazırlanmış ba Defne, aromatik bir bitkidir. Kokusu çok hoştur. Defne yaprağı yemeklere lezzet verir. Defne yağı, parfüm sanayisinde kullanılır. Antalya'da 5 yıldızlı pek çok otel, gelen turistlere defne yaprakları ile hazırlanmış banyolar yaptırarak para kazanır.

  Et ya da balık pişirirken tencerenin içine iki adet defne yaprağı attığınızda, yemeğiniz bambaşka bir lezzet kazanır. Boğazdaki lüks balık lokantaları kılıç şiş yaparlar. Kılıç şiş hazırlanırken, şiş’e, kuş başı balığın yanı sıra domates, yeşil biber ve defne yaprağı takarlar. Defne yapraklı kılıç şişin porsiyonu 40-50 liradır.

  Ete, Balığa Defne Yaprağı Bizim İzmir ve Mersin limanlarından, ABD veAB ülkelerine her yıl 10 bin ton dolayında kurutulmuş defne yaprağı ihraç edilir. Yurt dışına defne yaprağı yetiştirmekte zorlanan ihracatçılar Orman bakanlığından defne ormanları kurmasını istiyorlar. Türkiye'nin çuvalla üç otuz parnaya ihraç ettiği defne yaprağının 15 tanesi, İngiliz marketlerinde 1.5 pounda satılır. İngiliz hanımları marketten, kutusunu 1.5 pounda aldıkları defne yaprağı ile yemeklerinin lezzetini artırırlar.]]>
  Defne Yaprağı https://www.defneyapragi.gen.tr/defne-yapragi.html Mon, 10 Dec 2018 01:54:02 +0000 Latince adı Laurus nobilis olan defne ülkemizde Akdeniz Defnesi olarak da bilinmektedir. Defnegiller familyasının Laurus cinsini oluşturan bitki türlerinin ortak adıdır. Defne, her zaman yeşil bir ağaçtır. Yazın ve kışın yaprağın Latince adı Laurus nobilis olan defne ülkemizde Akdeniz Defnesi olarak da bilinmektedir. Defnegiller familyasının Laurus cinsini oluşturan bitki türlerinin ortak adıdır. Defne, her zaman yeşil bir ağaçtır. Yazın ve kışın yaprağını dökmez. Aromatik bir bitki olan defnenin kokusu hoştur.

  Defne yaprağı, yemeklere lezzet vermek amacıyla kullanıldığı gibi tıbbi etkileri de bulunmaktadır. Defne yaprağı(Lauri folium) tentür, çay ve natürel ilaç yapımında kullanılır. Defne yaprakları çorba, balık, et gibi yemeklere koku vermek içinde kullanılır.


  Yapraklarını dökmeyen ve siyah kabuklu ağaç olan defne ülkemizde genel olarak Ege, Akdeniz, Karadenizde yetişir. Yaprağı ve meyvesinin yağı ihraç edilir. Dünya defne yaprağı ihtiyacının yüzde 80 ni Türkiye karşılamaktadır. Akdeniz Bölgesi`nde en çok Hatay’da yetiştirilen defnenin yaprakları Avrupaya ihraç edilmekte ve Avrupa ülkelerinde ilaç ve kozmetik sanayinde kullanılmaktadır.

  Yapraklarını dökmediğinden dolayı her zaman yapraklarını toplama imkanı olsa da genel olarak mayıs ve ekim ayları arasında toplanan yapraklar daha etkilidir. Meyveleri önce yeşilken daha sonraları siyah bir renk alır.

  Defne bitkisinin tıbbi ve kozmetik amaçlı olarak kullanılan bölümü yaprak ve yaprağından elde edilen uçucu esansiyel yağdır. Defne meyvelerinden elde edilen defne yağı antiseptik özelliğe sahiptir.]]>